Krew z nosa u dziecka naturalnie wzbudza w rodzicach uczucie silnego niepokoju. Najczęściej okazuje się jednak, że przyczyna takiego stanu jest niegroźna, a krwawienie można łatwo zatamować domowymi sposobami.
Krwawienie z nosa to dość częsta przypadłość u dzieci. Choć w pierwszej chwili taki objaw wydaje się wyjątkowo niepokojący, to trzeba wiedzieć, że nawet krew z nosa u rocznego dziecka nie musi wskazywać na żadną groźną chorobę.
Za występowanie tej przypadłości najczęściej odpowiada plamka Kiesselbacha. Pod tym pojęciem kryje się skupisko naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w przednim odcinku przegrody nosowej. Osłania ją delikatna błona śluzowa i nawet niegroźny uraz, doprowadzający do jej uszkodzenia, może być przyczyną dość obfitego krwawienia. Gdy dziecko dłubie palcem w nosie albo wprowadza do niego ciało obce (np. mały klocek lub inną drobną zabawkę), może dojść do przerwania ciągłości śluzówki.
Krew z nosa u dzieci może pojawić się też w trakcie pospolitych infekcji, w przebiegu których pojawia się:
Te dolegliwości doprowadzają bowiem do znacznego przekrwienia błony śluzowej nosa, a wówczas łatwo o krwawienie. Wystarczy, że malec będzie próbował opróżnić nosek, a może pojawić się wydzielina z krwią. U dziecka, do krwawienia z nosa może doprowadzić także zwykły atak kaszlu, któremu towarzyszy gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa. Krew z nosa u dziecka w nocy może wskazywać na niedostateczną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi.
Gdy zaobserwujesz krew z nosa u dziecka, każ mu usiąść albo wstać. Obieranie pozycji leżącej może bowiem ułatwić napływ krwi do uszkodzonych naczyń krwionośnych, co w rezultacie doprowadzi do pogłębienia problemu.
Następnie, namocz czystą chusteczkę w zimnej wodzie i mocno ściśnij krwawiący nos (kciukiem i palcem wskazującym), nawet jeżeli maluch będzie wyrażał niezadowolenie z takiego postępowania. Utrzymuj uścisk przez ok. 3 minuty. Zimna woda doprowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, a ucisk odetnie dopływ krwi. Dzięki temu, szybko wytworzy się skrzep, który zahamuje krwawienie.
Ważne: po ustaniu krwawienia, malec nie powinien dotykać nosa, przynajmniej przez pół godziny.
Jeżeli krwawienie z nosa będzie się powtarzać, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Lekarz zleci badania krzepliwości krwi i jeżeli zajdzie taka konieczność, wystawi skierowanie do laryngologa. W większości przypadków nawracającego krwawienia z nosa u dzieci, stwierdzany jest przerost plamki Kiesselbacha. To niegroźna przypadłość, której leczenie polega na przyżeganiu splotu naczyń azotanem srebra lub kwasem trójchlorooctowym. Tylko w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg usunięcia fragmentu błony śluzowej lub jej odwarstwienia.
W rzadkich przypadkach, krwista wydzielina z nosa wskazuje na poważne choroby, takie jak:
Wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza jest krwisto-ropna wydzielina, która wydobywa się z obu dziurek. Taki objaw może bowiem wskazywać na kiłę wrodzoną. Jeżeli wydzielina wydobywa się tylko jednostronnie, może towarzyszyć zakaźnej błonicy nosa.
Zobacz też: Krew z nosa u dziecka. Co może oznaczać taki objaw?