Krew z nosa u dziecka. Czy może być objawem poważnej choroby?

Krew z nosa u dziecka najczęściej jest objawem niegroźnego urazu. Nie oznacza to jednak, że krwawienie można ignorować. Zdarza się bowiem, że wskazuje na poważne schorzenie, które wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny krwawienia z nosa u dziecka? Jak należy postępować w przypadku wystąpienia takiej przypadłości?

Krew z nosa u dziecka: najczęstsze przyczyny

Krew z nosa u dziecka naturalnie wzbudza w rodzicach uczucie silnego niepokoju. Najczęściej okazuje się jednak, że przyczyna takiego stanu jest niegroźna, a krwawienie można łatwo zatamować domowymi sposobami.

Krwawienie z nosa to dość częsta przypadłość u dzieci. Choć w pierwszej chwili taki objaw wydaje się wyjątkowo niepokojący, to trzeba wiedzieć, że nawet krew z nosa u rocznego dziecka nie musi wskazywać na żadną groźną chorobę.

Za występowanie tej przypadłości najczęściej odpowiada plamka Kiesselbacha. Pod tym pojęciem kryje się skupisko naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w przednim odcinku przegrody nosowej. Osłania ją delikatna błona śluzowa i nawet niegroźny uraz, doprowadzający do jej uszkodzenia, może być przyczyną dość obfitego krwawienia. Gdy dziecko dłubie palcem w nosie albo wprowadza do niego ciało obce (np. mały klocek lub inną drobną zabawkę), może dojść do przerwania ciągłości śluzówki.

Krew z nosa u dzieci może pojawić się też w trakcie pospolitych infekcji, w przebiegu których pojawia się:

Te dolegliwości doprowadzają bowiem do znacznego przekrwienia błony śluzowej nosa, a wówczas łatwo o krwawienie. Wystarczy, że malec będzie próbował opróżnić nosek, a może pojawić się wydzielina z krwią. U dziecka, do krwawienia z nosa może doprowadzić także zwykły atak kaszlu, któremu towarzyszy gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa. Krew z nosa u dziecka w nocy może wskazywać na niedostateczną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi. 

Jak zatamować krew z nosa u dziecka?

Gdy zaobserwujesz krew z nosa u dziecka, każ mu usiąść albo wstać. Obieranie pozycji leżącej może bowiem ułatwić napływ krwi do uszkodzonych naczyń krwionośnych, co w rezultacie doprowadzi do pogłębienia problemu. 

Następnie, namocz czystą chusteczkę w zimnej wodzie i mocno ściśnij krwawiący nos (kciukiem i palcem wskazującym), nawet jeżeli maluch będzie wyrażał niezadowolenie z takiego postępowania. Utrzymuj uścisk przez ok. 3 minuty. Zimna woda doprowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, a ucisk odetnie dopływ krwi. Dzięki temu, szybko wytworzy się skrzep, który zahamuje krwawienie. 

Ważne: po ustaniu krwawienia, malec nie powinien dotykać nosa, przynajmniej przez pół godziny. 

Zobacz wideo Dlaczego nie można dłubać w nosie? "Czyli, że to mało religijne?" [TATO, POWIEDZ]

Krew z nosa u dziecka. Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli krwawienie z nosa będzie się powtarzać, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Lekarz zleci badania krzepliwości krwi i jeżeli zajdzie taka konieczność, wystawi skierowanie do laryngologa. W większości przypadków nawracającego krwawienia z nosa u dzieci, stwierdzany jest przerost plamki Kiesselbacha. To niegroźna przypadłość, której leczenie polega na przyżeganiu splotu naczyń azotanem srebra lub kwasem trójchlorooctowym. Tylko w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg usunięcia fragmentu błony śluzowej lub jej odwarstwienia.

W rzadkich przypadkach, krwista wydzielina z nosa wskazuje na poważne choroby, takie jak:

  • hemofilia,
  • białaczka,
  • schorzenia wątroby,
  • schorzenia kardiologiczne i układu krążenia,
  • niedobór płytek krwi,
  • choroby nerek,
  • łagodne lub złośliwe nowotwory nosa.

Wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza jest krwisto-ropna wydzielina, która wydobywa się z obu dziurek. Taki objaw może bowiem wskazywać na kiłę wrodzoną. Jeżeli wydzielina wydobywa się tylko jednostronnie, może towarzyszyć zakaźnej błonicy nosa.

Zobacz też: Krew z nosa u dziecka. Co może oznaczać taki objaw?

Więcej o: