Krwotoki z nosa, w medycynie określane mianem epistaxis, mogą mieć wiele przyczyn. Od wysuszonej błony śluzowej nosa czy niedoboru witaminy C, K i D, przez urazy i infekcje, po choroby, w tym białaczkę czy gruźlicę.
W większości przypadków można sobie z nimi poradzić w bardzo prosty, intuicyjny wręcz sposób. Opracował go profesor z Uniwersytetu Harvarda Patrick J. Skerrett razem z doktor Mary Pickett.
Zgodnie z podawanymi przez naukowców informacjami ta metoda ma niemal gwarantowaną skuteczność, bo działa aż w 94 proc. przypadków. Jest też naprawdę banalna, bo wymaga użycia tylko dwóch własnych palców.
Żeby sprawnie zatamować krwotok, wystarczy postępować według tych zasad:
1. W pierwszej kolejności pochyl głowę do przodu - dzięki temu krew nie będzie spływać do gardła.
2. Złap kciukiem i palcem wskazującym nos w okolicy jego nasady.
Kolega z uczelni dwójki naukowców prezentuje, jak należy ułożyć palce na nosie, żeby zatamować krwotok fot. health.harvard.edu/blog/stopping-nosebleeds-a-pinch-will-usually-do-the-trick-201310186769
3. Przesuń palce w dół do miejsca, w którym kość "przechodzi" w chrząstkę.
4. Ściśnij to miejsce i przytrzymaj. Jeśli krwawienie ustało albo maleje, robisz to dobrze. Jeśli nie, spróbuj jeszcze raz odnaleźć palcami odpowiednie miejsce. Po maksymalnie pięciu minutach przestań i w razie potrzeby powtórz wszystko od nowa.
Przechodząc od mostka należy ścisnąć palcami miejsce, gdzie zamiast kości w nosie jest chrząstka fot. health.harvard.edu/blog/stopping-nosebleeds-a-pinch-will-usually-do-the-trick-201310186769
Według profesora Skerretta ten sposób działa, bo większość krwotoków z nosa jest efektem przerwanych naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicy chrząstki i przegrody nosowej. Dzięki naciskowi na nie krew przestaje płynąć.
Zaleca też, żeby niezależnie od przyczyny spróbować tej metody. Jeśli zawiedzie, wtedy trzeba sięgnąć po inne - na przykład tampony czy chusteczki umiejscowione w dziurkach albo, jeśli krwawienia są intensywne i często się powtarzają, wybrać się na zabieg kauteryzacji (przypalenia lub "ścięcia" błony śluzowej nosa w celu zahamowania krwawienia).
Zobacz też:
6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi