Jak sprawdzić i poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

KS
16.10.2018 09:30
nawilżacz powietrza

nawilżacz powietrza (Fot. Shutterstock.com)

Alarmujące doniesienia na temat zwiększonego stężenia smogu dały się przeraziły wiele osób. Jednak rzadko wspomina się o tym, że nie tylko na zewnątrz jakość powietrza znacznie wówczas spada. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czym oddychamy w mieszkaniach i wyjaśniamy, jak wpływa to na nasze zdrowie.

Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?

Problem z pogorszeniem się jakości powietrza w mieszkaniach występuje głównie w okresie grzewczym. Obserwujemy wówczas nasilenie dolegliwości, których zwykle nie kojarzymy z jakością powietrza, np. migren, zmęczenia czy objawów alergii. Jakość powietrza w mieszkaniu możemy sprawdzić za pomocą specjalnego sensora powietrza. Na rynku mamy do wyboru zarówno modele wbudowane w stacje pogodowe, jak i wysokiej klasy mierniki jakości powietrza. Jeżeli zależy nam na najwyższej dokładności pomiaru, będziemy musieli zainwestować w droższy sprzęt, którego głównym zadaniem jest monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli nie potrzebujemy aż tak dokładnych danych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór oczyszczacza lub nawilżacza powietrza - coraz więcej dobrej jakości sprzętów również ma wbudowaną funkcję dokonywania pomiarów.

Jak sprawdzić jakość powietrza?Jak sprawdzić jakość powietrza? kolaż redakcja, materiały partnerów

Jak poprawić jakość powietrza?

Jakość powietrza w mieszkaniu możemy poprawić na kilka sposobów, a niektóre z nich są bezkosztowe.

  • Częste wietrzenie pomieszczeń - oczywiście nie wtedy, gdy normy na zewnątrz są przekroczone. Wymiana powietrza w pomieszczeniach znacznie spowalnia rozwój grzybów i bakterii.
  • Częste odkurzanie - pozwala na pozbycie się pyłu i zanieczyszczeń, które zdążyły osiąść. Dobrym zakupem może być odkurzacz wodny lub wyposażony w porządnej jakości filtr.
  • Rośliny zielone - nie tylko pochłaniają kurz, ale także zwiększają wilgotność  powietrza i pochłaniają nadmiar ciepła
  • Nawilżacz powietrza - większa wilgotność powietrza sprawia, że pyły opadają, dzięki czemu łatwiej je wtedy usunąć odkurzaczem. Poza tym nawilżacz wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ponieważ zapobiega wysuszeniu śluzówek, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie z infekcjami
  • Oczyszczacz powietrza - to propozycja przede wszystkim do domów, gdzie mieszkają małe dzieci, osoby starsze i alergicy - wszyscy oni są o wiele bardziej narażeni na negatywne skutki złej jakości powietrza. 

Sprawdź, jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza >>>

Jak poprawić jakość powietrzaJak poprawić jakość powietrza kolaż redakcja, materiały partnerów

Jakość powietrza a zdrowie

Na jakość powietrza w mieszkaniu wpływa nie tylko smog za oknem, ale także materiały, z jakiego został wykonany budynek, sprzęty i wyposażenie oraz jakość wentylacji. Te czynniki są przedmiotem wielu badań, a schorzenia, jakie wywołują, określa się mianem SBS - syndromem chorego budynku. Do najczęstszych objawów SBS należą: alergie, astma, podrażnienie oczu, nosa i gardła, zasłabnięcia, bóle głowy, zaburzenia układu nerwowego czy ogólne problemy z oddychaniem. Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza noworodki. 

Oczyszczacz powietrza XiaomiOczyszczacz powietrza Xiaomi materiały producenta

Więcej o: