Co to jest smog i dlaczego nam zagraża?
Smog to mieszanina powietrza z dymem i spalinami. Toksyny, o których mowa, to głównie pyły i gazy powstające w wyniku spalania węgla w piecach oraz ze spalin samochodowych. Najgroźniejszym składnikiem smogu jest pył PM2,5, ponieważ średnica cząsteczki tego pyłu ma mniej niż 2,5 mikrometra, dzięki czemu łatwo dociera on do dróg oddechowych, przenikając także do krwioobiegu.
Przy wysokim stężeniu szkodliwych substancji bardzo łatwo rozpoznać smog - nad miastem unosi się gęsta łuna, którą możemy zauważyć gołym okiem. Mogą też pojawić się trudności z oddychaniem oraz podrażnienie spojówek i łzawienie oczu, co może zwiastować alergię. Smog może mieć również inny, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Do najczęstszych dolegliwości powiązanych z długim przebywaniem na zanieczyszczonym terenie możemy wymienić, np. podrażnienie spojówek, astmę, rak płuc, choroby serca, zakrzepicę czy udar mózgu. Ma również pośredni wpływ na nasze ogólne samopoczucie, stan psychiczny oraz może wywoływać wiele poważnych, długofalowych skutków, np. prowadzić do bezpłodności, nadciśnienia, miażdżycy czy poważnych zmian w mózgu.
Najlepszą ochroną przed smogiem jest nieprzebywanie na zewnątrz w momencie największego stężenia szkodliwych substancji. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego na rynku mamy dostęp do masek i filtrów antysmogowych. Aby poprawić jakość powietrza w domu, można również zdecydować się na zakup oczyszczacz powietrza - będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w miastach, gdy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
Oczyszczacz powietrza - jak wybrać? Podstawowe parametry
Podstawową i najważniejszą rzeczą na jaką, należy zwrócić uwagę kupując oczyszczacz, jest system filtrowania. Warto zwrócić uwagę na to z ilu elementów się składa, czy potrafi wyłapywać kurz i sierść zwierząt oraz oczywiście, jak radzi sobie ze smogiem (pyłem zawieszonym PM 2,5). Warto sprawdzić również, czy pochłania zapachy i alergeny. Kolejną ważną funkcją jest nawilżanie powietrza. Nie jest
ona obowiązkowa, ale warto zastanowić się nad wyborem urządzenia, które ją posiada, zwłaszcza, jeśli mamy w domu dzieci. Wybierając model z nawilżaczem, warto zwrócić uwagę na rozmiar pojemnika na wodę, by nie było konieczności uzupełniania go kilka razy dziennie.
Jak wybrać oczyszczać powietrza? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. shutterstock
Jak wybrać oczyszczacz powietrza - inne funkcje
Wśród dodatkowych funkcji, jakie znajdziemy w modelach oczyszczaczy w różnych przedziałach cenowych warto zwrócić uwagę chociażby na jonizację powietrza oraz lampę UV. Ta ostatnia zajmuje się likwidacją bakterii, roztoczy i grzybów. Jonizator tworzy jony ujemne, które poprawiają jakość powietrza, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie jest dużo sprzętów elektronicznych (które tworzą
jony dodatnie). Długa praca jonizatora może jednak powodować wytwarzanie nadmiernych ilości ozonu, który bywa szkodliwy dla zdrowia.
Jak wybrać oczyszczać powietrza? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Home & Decor SG
Najważniejsze parametry oczyszczaczy powietrza
Najważniejszym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza jest jego wydajność. Większość producentów podaje je w metrach kwadratowych pomieszczenia, do którego oczyszczacz jest przewidziany. Warto także zastanowić się również nad przeliczeniem kosztów eksploatacji urządzenia w dłuższej perspektywie czasu. Należy przy tym zwrócić uwagę na koszty i częstotliwość wymiany filtrów. W niektórych urządzeniach, zwłaszcza
tańszych, trzeba wymieniać je kilka razy w roku, podczas gdy w innych – raz na kilka lat. Nierzadko zdarza się więc, że urządzanie początkowo tańsze, w dłuższej perspektywie czasu okazuje się znacznie droższe w użytkowaniu. Warto także zwrócić uwagę na to, by urządzenie było energooszczędne, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w ciągu roku.
Oczyszczacze powietrza w sklepie FILIP RADWANSKI