Ugryzienie meszki nie jest niczym nadzwyczajnym w naszym klimacie. W Polsce występuje wiele gatunków meszek, które wyglądają bardzo podobnie do siebie. Te małe owady przeważnie osiągają ok. 6 mm długości, a ubarwienie jest połączeniem szarości i czerni. Ich ciało ma krępą budowę - mają masywne skrzydła oraz grube i krótkie odnóża. Co ciekawe, owad ten ma garb, przez co głowa jest nisko osadzona. Meszki można znaleźć w miejscach o zwiększonej wilgotności takich jak okolice jeziora lub innego zbiornika wodnego, a także często występują w lasach i gęstych zaroślach. Owad ten jest bardzo ciężki do zwalczenia, ponieważ jedna meszka potrafi jednorazowo złożyć aż 500 jaj. Warto podkreślić, że larwy dojrzewają w szybko płynących wodach więc ciężko je wytropić.
Larwy meszki żywią się przede wszystkim odchodami, a także martwymi szczątkami roślin lub zwierząt. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dorosłych osobników. Samice żywią się krwią, a samo ugryzienie meszki może być dla człowieka nieprzyjemne. Samiec żywi się z kolei nektarem kwiatowym i sokiem roślinnym. Co na ugryzienie meszki? W aptekach można znaleźć wiele maści na ukąszenia, które łagodzą odczucie swędzenia.
Objawy typowe dla ugryzienia samicy meszki to przede wszystkim:
Meszki mogą być szczególnie groźne dla niemowląt lub osób w stanie upojenia alkoholowego. W Polsce nie występują meszki, których ugryzienie powoduje poważne skutki uboczne, ale enzymy znajdujące się w jej krwi mogą doprowadzić do reakcji alergicznej, której skutkiem może być wstrząs anafilaktyczny.
Ugryzienie meszki nie jest tak subtelne jak ukłucie komara. Meszka rozcina skórę swoim aparatem gębowym i zakotwicza się w niej za pomocą włosków w kształcie haczyków, które znajdują się na szczękach. Ślina meszek zawiera enzymy, które powodują upłynnienie krwi i zapobiegają jej krzepnięciu. W takim razie co na ugryzienie meszki? Istnieje wiele preparatów, które łagodzą objawy ugryzienia. Mogą być to różnego rodzaju maści lub herbaciane napary np. z rumianku. Co jednak gdy chcemy odstraszyć meszki? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Mimo że meszki to względnie pożyteczne owady, ponieważ dbają o czystość zbiorników wodnych i lasów, to jednak są one groźne dla człowieka. Co powoduje ugryzienie meszki? Opuchlizna i zaczerwienienie to jedne z pierwszych, widocznych objawów. Ponadto mogą pojawić się także symptomy takie jak swędzenie, a w skrajnych przypadkach także gorączka. Jak wygląda ugryzienie meszki? Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim małą dziurkę w skórze otoczoną zaczerwienieniem i opuchlizną.
Ugryzienie meszki a pluskwy - wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo podobnie, ale występują różnice, dzięki którym można je rozróżnić. Przede wszystkim ugryzienie meszki powoduje o wiele większą opuchliznę niż pluskwy. Oba ugryzienia powodują gorączkę oraz zaczerwienienie, które w przypadku ugryzienia meszki jest większe.
Ugryzienie meszki powoduje o wiele większe zaczerwienienie niż w przypadku ugryzienia pluskwy, a także można zauważyć nieco większą dziurkę w miejscu ugryzienia. Jeśli chodzi o ugryzienie meszki - zdjęcia ukazują, że powoduje obrzęk i zaczerwienienie, które może rozejść się wokół miejsca ugryzienia. W przypadku ukąszenia pluskiew zaczerwienienie jest punktowe.
Zobacz też: Ukąszenia i ugryzienia. Pierwsza pomoc po ukłuciu przez owady, pająki, ukąszeniu przez węża