Kątnik domowy: czym grozi ukąszenie przez pająka kątnika

Kątnik domowy lubi przywędrować i osiedlić się w naszym domu, co widać szczególnie jesienią, ponieważ wtedy samce wyruszają na poszukiwanie samicy. Te pająki lubią ciemne, zaciszne kąty w domach i szopach, gdzie polują na takie uciążliwe owady, jak muchy czy komary. Kątnik domowy nie jest ani agresywny, ani w jakikolwiek sposób dla nas niebezpieczny. Kątnik domowy większy w samoobronie potrafi nas ugryźć, ale niespecjalnie dotkliwie.

Kątnik domowy lubi mieszkać z ludźmi, ale w zaciszu

Kątnik domowy (Tegenaria domestica) należy do rodziny lejkowcowatych. Gatunki pająków tego rodzaju tkają poziome i płachtowate sieci łowne z charakterystycznym lejkiem na środku, na końcu którego zwykle przesiadują i czekają na ofiarę. Niemal wszystkie pająki lejkowcowate są niegroźne dla ludzi, chociaż uważa się, że jeden gatunek, o nazwie Eratigena atrica (kątnik większy), może nam trochę "dogryźć".

Kątnik domowy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych pająków w naszym kraju. Jego odwłok ma około 10-18 mm długości, a rozpiętość kończyn może dochodzić do 90 mm. Jest więc stosunkowo duży, choć wśród pająków uchodzi za "średniaka". Na przyciemnionym po bokach grzbiecie widać dwa symetryczne pasy (kątnik domowy mniejszy ma jakby znak X, kątnik większy - żółtą plamę na odwłoku). Lubi tkać swoją sieć, najchętniej w kątach piwnic czy w zacisznych miejscach w domu, za meblami na przykład, w garażu, na poddaszu itp. Znajdziemy go też w przydomowym ogrodzie. Jeśli trafi do sprzyjającego środowiska żyje około 3-4 lat, jest więc dość długowieczny jak na pająka. Jest przy tym nieszkodliwy i nieagresywny, ugryzie tylko wtedy, jeśli zostanie zaatakowany (na przykład przygnieciony dłonią). Ale nie jest ani jadowity, ani nie przenosi chorób.

Kątnik domowy pojawia się tam, gdzie mieszka człowiek. Należy do gatunków synantropijnych, czyli przystosowanych do życiu w pobliżu ludzi. Do naszych domów wprowadza się przede wszystkim jesienią, ponieważ to wtedy samiec wyrusza na poszukiwanie samicy. Przedostaje się do środka przez otwarte okna, kominy, czy szczeliny pod drzwiami.

Kątnik prowadzi nocny tryb życia, żywi się mniejszymi owadami, takimi jak muchy, komary, mrówki, karaluchy. Nie gardzi też innymi pająkami (i wzajemnie - na kątnika polują także niektóre gatunki pająków). Tak naprawdę więc kątnik domowy jest owadem pożytecznym, pomaga nam bowiem rozprawić się ze znacznie bardziej dokuczliwymi "współmieszkańcami" w domu.

W naszym kraju mamy do czynienia z co najmniej sześcioma gatunkami kątnika. Jeden z nich to kątnik mniejszy, czyli Tegenaria domestica (jego odwłok ma 6-10 mm), inny nosi nazwę Eratigena atrica, czyli kątnik domowy większy (jego odwłok ma ponad 18 mm długości). Jego dawna nazwa brzmi Tegenaria atrica.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Gatunki Tegenaria naprawdę rzadko gryzą człowieka

Kątnik domowy nie jest szczególnie agresywnym gatunkiem, w konfrontacji z nami najczęściej się wycofuje. Jeżeli jego sieć jest nienaruszona, chowa się na końcu lejka i tam przeczekuje zagrożenie, jeśli zniszczymy mu sieć, będzie uciekał lub skuli się w kulkę przy ścianie.

Te gatunki domowych pająków rzadko gryzą i robią to tylko w samoobronie. Rzadko jednak są w stanie przebić się przez ludzką skórę. Po ugryzieniu przez Eratigena atrica poczujemy ból. Widzimy niewielki czerwony ślad, który mocno swędzi, i to przez kilka dni. Takie ugryzienie nie jest jednak dla nas groźne (wyjątkiem są uczulone na jad pająka osoby, które mogą w takim przypadku zasięgnąć porady lekarza).

Czy takiego pająka trzeba zatem pozbywać się z domu? Niespecjalnie - to gatunek pożyteczny i niegroźny (mimo wyglądu, który nie wszystkim przypada do gustu). Gdy już jednak musimy wyrzucić kątnika z mieszkania, weźmy go ostrożnie przez materiał czy też złapmy do pudełka i wynieśmy na zewnątrz.

Więcej o: