Pająki w Polsce: jakie rodzaje pająków występują w Polsce. Które pająki są jadowite

W naszym kraju żyje ponad 820 gatunków pająków. Tylko dwa z nich nie mają jadu. Pozostałe przy pomocy trującej wydzieliny zabijają swoje ofiary, ale to nie dla nas są niebezpieczne, tylko dla bezkręgowców. Polskie pająki nie są bowiem groźne dla człowieka. Większość rodzimych gatunków jest zbyt słaba, aby przegryźć się przez nasz naskórek. W skrócie można powiedzieć, że tylko kilka gatunków jest dla nas niemiłych. Ale bez przesady!

Pająki w Polsce. Czy są groźne? Które pająki są jadowite?

Nasze krajowe gatunki pająków nie zrobią nam specjalnej krzywdy. Zamieszkują zarówno w lesie, czy na łące, jak i w domach i mieszkaniach, zatem ich widok nie jest nam obcy. W kątach domu czy za meblami, w zacisznych miejscach, spotykamy najczęściej kosarza, kątnika domowego i nasosznika trzęś. Są dla człowieka zupełnie nieszkodliwe, pomijając fakt, że mogą kogoś porządnie przestraszyć, jeżeli cierpi akurat na arachnofobię, czyli paniczny lęk przed pająkami.

Pająki w Polsce nie są prawdziwie jadowitymi stworzeniami, jak to ma miejsce chociażby w Australii, Afryce. Ameryce itp. W większości przypadków ich szczęki są za słabe, aby mogły nam zagrozić. Przez ludzką skórę potrafi się przekłuć na przykład bagnik, ślizgający się po powierzchni stojących wód, ale zrobi to tylko wtedy, gdy będzie się bronił. Ponadto kolczak zbrojny oraz topik, pająk łowiący ofiary w sieć zawieszoną pod powierzchnią wody. Jest jeszcze kątnik olbrzymi, duży pająk preferujący ciemne piwnice i podobne, mało uczęszczane miejsca w domu. Wraz z odnóżami ma około 5 cm i poluje nocą. Nie na nas jednak, zatem nie mamy się czego obawiać. Gdy nas dostrzeże, zacznie natychmiast uciekać.

Które pająki są jadowite? Odpowiedź brzmi - prawie wszystkie. Tyle tylko, że to jad śmiertelny dla innych małych stworzeń. Żaden z polskich pająków nie zagrozi naszemu życiu, nawet gdy nas ukąsi. Jad polskiego pająka jest bowiem zbyt słaby, aby nam poważnie zaszkodzić. Ugryzienie boli oczywiście przez jakiś czas, podobnie jak ukąszenia różnych owadów, niemniej jednak nie jest dla nas niebezpieczne.

Pająki to ważny element naszego środowiska. Pełnią istotne funkcje w przyrodzie i raczej nie powinniśmy się ich obawiać. Możemy jednak unikać ryzyka ugryzienia (chociaż absolutnie nie są to ugryzienia grożące nam śmiercią) przez takie gatunki jak:

  • krzyżak ogrodowy - ma na odwłoku charakterystyczny krzyż, stąd nazwa. Żyje w ogrodach, na łąkach, i w lasach, a jeśli już nas ugryzie, to niegroźnie.
  • sidlisz piwniczny - poluje nocą, żyje w ciemnych miejscach domów, a także na przykład w jaskiniach. Bardzo rzadko zdarza mu się ukąsić człowieka.
  • tygrzyk paskowany - pokryty jest charakterystycznymi paskami niczym zebra. Lubi wysoką trawę, brzegi wód, krzewy.
  • kolczak zbrojny - żyje na łąkach i wśród krzewów. Ma charakterystyczne sporej wielkości szczękoczułki. Uważany za jeden z najgroźniejszych pająków żyjących w Polsce, ponieważ ugryzienie może dać objawy zatrucia.
  • sieciarz jaskiniowy - lubi zasiedlać piwnice, studzienki kanalizacyjne i jaskinie, czyli miejsca zaciemnione i wilgotne. Jest sporym pajęczakiem, wielkości kilku centymetrów. Charakterystyczna cecha sieciarza jaskiniowego to kokon w kształcie łezki, znajdujący się w pobliżu sieci, w którym samica składa jaja. Sieciarz jaskiniowy uważany jest za najjadowitszy z naszych rodzimych pająków. Ugryzienie jest wyjątkowo bolesne. Ale jeżeli nie zostanie sprowokowany nie ukąsi człowieka.
Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Jak wygląda ukąszenie przez pająka?

Krzyżak ogrodowy zostawi ślad w postaci niewielkiej opuchlizny i dwóch małych śladów po ukąszeniu (martwicze punkty na skórze). Sidlisz piwniczny, jeśli już nas ugryzie, spowoduje ból jak po ukąszeniu osy na przykład, który zniknie po pół dnia. Ślad po ukąszeniu to opuchlizna i zaczerwienienie, które zanikają do dwóch tygodni. Tygrzyk paskowany pozostawi swędzące zaczerwienienie i opuchliznę, które znikną po kilku dniach.

Kolczak zbrojny, gdy już nas ugryzie, spowoduje piekący ból i lokalny stan zapalny. Pogryzienie przez kolczaka zbrojnego jest też dość bolesne i może nawet spowodować takie objawy jak dreszcze czy osłabienie, ból głowy, gorączkę, czyli objawy zatrucia. Sieciarz jaskiniowy ugryzie nas boleśnie (niczym szerszeń) i pozostawi spore opuchnięcie i czerwony ślad na kilka dni. Jego jad może być groźny dla alergików.

Jeśli nie mamy jednak skłonności do alergii niespecjalnie mamy się czego bać, poza oczywiście bólem, porównywalnym do ugryzienia osy, pszczoły, a nawet szerszenia. Radzi się więc zatem nie stresować tych stworzeń, co oznacza zostawienie je w spokoju.

Pająki: jakie wywołują choroby, jak się chronić?

Pająki w Polsce nie roznoszą, ani nie wywołują żadnych groźnych chorób. Nie odnotowano też żadnego śmiertelnego pogryzienia przez rodzimy gatunek. Jadowitych pająków, sprowadzanych z zagranicy,  nie wolno w ogóle hodować. A jak się chronić przed ugryzieniem przez pajęczaka? Najlepiej po prostu nie prowokować go do ataku. A zatem nie łapać, nie przeganiać ręką itp. Wchodząc w zarośla lub do jaskini ubierzmy się też odpowiednio, czyli zasłońmy odkryte części, w tym ręce i nogi.

Pająki - jak się ich pozbyć z domu

Pająki znikną z domu czy mieszkania (a przynajmniej w większości) jeżeli będziemy sprzątać, systematycznie odkurzać kąty i zakamarki za meblami, a także pozbędziemy się owadów, które stanowią dla niego pożywienie. Moskitiery i urządzenia emitujące ultradźwięki reklamowane są jako środki na ograniczenie populacji pająka w domu. Nawet środki owadobójcze, czy dezynsekcja domu, nie wypędzą jednak pajęczaków na zawsze. Pająki będą do nas wracać, dopóki tylko będą miały czym się w naszym domu pożywić.

Więcej o: