Antytoksyna końska podawana jest w przypadku ukąszenia ludzi przez żmiję zygzakowatą. Preparat powstaje na bazie białka końskiego i ma za zadanie zneutralizować działanie jadu. Antytoksyna powinna być podana możliwie szybko, najlepiej w ciągu pierwszych godzin po ukąszeniu. Wstrzykiwana jest domięśniowo w okolicy ukąszenia, w razie potrzeby nawet dwa razy. Jest produktem, który może spowodować uczulenie, dlatego przed podaniem wykonuje się śródskórną próbę uczuleniową. W wypadku uczulenia na białko końskie lekarz podejmuje decyzję, dotyczącą podania antytoksyny, w razie konieczności, metodą odczulającą wraz ze środkami przeciwwstrząsowymi.
Żmija zygzakowata może zaatakować człowieka w momencie, gdy poczuje się zagrożona, osaczona. Zdarza się to rzadko, niemniej jednak, jeśli ukąsi nas żmija, należy natychmiast udać się na pogotowie. Jad żmij zawiera toksyny uszkadzające układ nerwowy, zmniejszające krzepliwość krwi, zaburzające pracę serca oraz powodujące martwicę tkanek. Jad żmij nie zagraża życiu osoby dorosłej, z wyjątkiem ludzi w starszym wieku lub będących pod wpływem alkoholu, a także w razie ugryzienia w szyję czy w twarz. Jest natomiast niebezpieczny dla dzieci, u których może wywołać groźne następstwa. Ugryzienie przez żmiję pozostawia dwie ranki, pojawia się także opuchlizna w miejscu ugryzienia. Najczęściej też towarzyszy temu spory ból.
Osobie ukąszonej przez żmiję podaje się antytoksynę końską oraz, w zależności od stanu, środki cudzące, przeciwbólowe lub uspokajające. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego stosuje się także leki przeciwwstrząsowe, kortykosteroidy, niesterydowe środki przeciwzapalne i inne.
Antytoksyna końska zawiera immunoglobulinę klasy IgG, która jest pozyskiwana z surowicy koni immunizowanych jadem europejskiej żmii zygzakowatej (Videra berus). Następnie immunoglobuliny są oczyszczane w celu usunięcia z nich białek balastowych i innych cząsteczek, mogących wywoływać uczulenia skóry, co zmniejsza ryzyko wywoływania działań niepożądanych.
Działanie antytoksyny końskiej polega na neutralizowaniu jadu żmii poprzez wiązanie znajdujących się w nim antygenów. Antytoksyna wchłaniana jest do krwioobiegu w ciągu 1 do 2 dni drogą dyfuzji. Po związaniu toksyn żmii, antytoksyna ulega fagocytozie, czyli procesowi wychwytywania i pochłaniania przez wyspecjalizowane komórki, zwane makrofagami, a następnie jest wydalana z organizmu. Do całkowitego oczyszczenia organizmu z antytoksyny dochodzi po 8-12 dniach.
Jakie są przeciwwskazania do podania antytoksyny? Nie stwierdzono, aby podanie antytoksyny wpływało na zdolność prowadzenia samochodu. Należy natomiast zachować ostrożność przy podawaniu antytoksyny końskiej kobietom, będącym w ciąży lub karmiącym piersią. Największe zagrożenie stanowi możliwość wystąpienia silnych reakcji alergicznych na obce białko.
Po wstrzyknięciu antytoksyny może dojść do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: