Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Dieta 1200 kalorii (mówiąc dokładniej chodzi oczywiście o kilokalorie - kcal) to niskokaloryczna dieta, której celem jest szybka utrata wagi. Zalecane dla dorosłych średnie dzienne spożycie kalorii wynosi od 1600 do 1800 kcal, jeśli prowadzi się siedzący tryb życia. Dla aktywnych fizycznie ta norma wynosi od 2200 do 2400 kcal, w zależności od tego, jak wielki jest to wysiłek. Zmniejszenie dziennej porcji kalorii o 500-750 pozwala nam szybko schudnąć.
W tej niskokalorycznej diecie zaleca się spożywanie produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Ograniczenie zjadanych kalorii nie oznacza jednakże, że trzeba się jakoś specjalnie ograniczać, jeśli chodzi o różnorodność dań. Chodzi raczej o to, aby skrupulatnie liczyć kalorie i nie przekraczać dziennego limitu. Zwolennicy tej diety podkreślają, jak ważne jest zjadanie co najmniej czterech porcji warzyw i owoców na co dzień, a także dbanie o nawodnienie organizmu.
Każdy z nas nieco inaczej reaguje na wszelkie próby zrzucenia wagi. Zależy to bowiem od kilku czynników, wśród których główną rolę grają geny, hormony, a także stan zdrowia, styl życia oraz wiek. Jak pokazują badania, aby dorosły człowiek istotnie tracił na wadze, nie może jeść więcej niż 1000 kcal dziennie. A i to efekt takiego reżimu bywa krótkotrwały jeżeli po zakończeniu niskokalorycznej diety wracamy do starych nawyków. Ponadto każda dieta odchudzająca powinna być łączona z regularną aktywnością fizyczną.
- Dieta poniżej 1200 kalorii może nie spowodować utraty wagi, ponieważ tempo metabolizmu wówczas zwalnia, a organizm interpretuje tę sytuację jako głód. Dochodzi wówczas do hormonalnej adaptacji, a uczucie głodu staje się nie do zniesienia. To mocno utrudnia trzymanie się tego typu diety przez dłuższy czas - przekonują eksperci na łamach "Medicinenet.com".
Diety zawierające poniżej 1200 kcal są zalecane ale w określonych warunkach, gdy konieczna jest szybka utrata wagi w przypadku olbrzymiej otyłości lub zabiegu chirurgicznego. Prowadzi się ją wówczas pod nadzorem lekarza.
Kilka badań nad skutecznością diety 1200 kalorii wykazało, że rzeczywiście dochodzi wówczas do pewnej utraty masy ciała. Jednak po pewnym czasie wszystko wraca do normy, a przyrost wagi jest szybszy niż w przypadku bardziej umiarkowanych diet.
Wielu ekspertów zaleca inne wzorce żywieniowe osobom, które pragną się odchudzić. Proponują niewielkie obniżenie dziennej porcji kalorii w połączeniu z ćwiczeniami. Dzięki temu unikamy owego niekorzystnego efektu metabolicznej adaptacji.
- Zatem, mimo iż przestrzeganie niskokalorycznej diety 1200 kalorii może spowodować utratę wagi, to jednak szanse na jej utrzymanie są niewielkie - podsumowują eksperci na łamach serwisu healthline.com.
Zagrożeniem dla zdrowia przy diecie niskokalorycznej może być istniejący niedobór składników odżywczych. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na kalorie, co zależy od takich czynników jak wiek, wzrost czy aktywność fizyczna. Dla młodych kobiet dieta 1200 kalorii jest po prostu nieodpowiednia. Zresztą dla większości dorosłych osób jest zbyt restrykcyjna. Osoby stosujące dietę niskokaloryczną skarżą się na zawroty i bóle głowy, nudności, zmęczenie, skrajny głód.
Nagła zmiana wagi jest też szkodliwa dla zdrowia psychicznego, może ponadto obciążać nadmiernie serce, doprowadzić do zaburzeń metabolicznych, a w efekcie do pojawienia się cukrzycy typu 2 i związanego z ta chorobą większego ryzyka przedwczesnej śmierci.
Źródła: healthline.com,