Badanie hemodynamiczne serca: na czym polega, kiedy się je zleca

Badanie hemodynamiczne serca to jedno z wielu narzędzi, których używa się do diagnozowania stanu serca i naczyń krwionośnych. Jego celem jest ocena dynamiki przepływu krwi, czyli badanie efektywności pracy serca.

Więcej tematów o tematyce zdrowotnej na stronie głównej Gazeta.pl

Hemodynamika serca ma na celu ocenę warunków przepływu krwi w sercu oraz w dużych naczyniach krwionośnych. Jest to rodzaj badania pracy układu krążenia stosowane w celu zdiagnozowania chorób naczyniowo-sercowych. Obejmuje pomiar ciśnienia w jamach serca, pomiar utlenowania krwi, a ponadto daje pewien obraz budowy anatomicznej i pracy serca (czynności serca). Innymi słowy hemodynamika to metoda badania ciśnienia krwi w sercu i w dużych naczyniach krwionośnych oraz tego, jak dobrze organizm transportuje tlen do tkanek, badanie prawidłowości procesu rozprowadzania tlenu po organizmie przez system krwionośny.

Badanie hemodynamiczne pozwala lekarzowi ocenić objętość krwi, którą pompuje serce (czy mieści się w normie), ponadto wskazuje na stan naczyń krwionośnych. Badanie może wskazać na ewentualne zwężenia naczyń krwionośnych, które utrudniając przepływ krwi prowadzą do nadciśnienia.

Ocena hemodynamiczna służy do diagnozowania takich schorzeń jak:

  • zastoinowa niewydolność serca
  • nadciśnienie układowe
  • duszności
  • wada zastawkowa serca i nadciśnienie płucne
  • wrodzone kardiomiopatie (grupa schorzeń mięśnia sercowego)

Na czym polega badanie hemodynamiczne serca

Tego typu badanie wykonuje się w pracowni hemodynamicznej. Istnieje kilka metod jego przeprowadzania. Jedną z nieinwazyjnych jest echokardiografia, czyli badanie ultrasonograficzne serca (USG serca). Dzięki obrazowaniu pracy serca otrzymuje się dane pozwalające na ocenę mięśniówki przedsionków i komór serca, pracy zastawek i ścian serca, a także możliwe staje się oszacowanie objętości krwi w różnych fazach skurczu. Dodatkowo można wykorzystać tzw. USG Dopplera, które pokazuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz umożliwia oszacowanie parametrów tego przepływu - kierunku i prędkości.

Inwazyjną metodą jest cewnikowanie serca, które polega na wprowadzeniu do komory serca lub przedsionka specjalnego drenu i podaniu tak zwanego kontrastu (rodzaj substancji), która pomaga urządzeniom, takim jak aparat rentgenowski lub tomograf komputerowy, śledzić drogę, którą przebywa krew.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - serce
Więcej o: