Makijaż permanentny - czy boli, jak się go robi, jak długo się utrzymuje i jakie są przeciwwskazania?

Makijaż permanentny to niezwykle wygodne rozwiązanie, z którego chętnie korzysta wiele pań. Dowiedz się czym właściwie jest taki rodzaj makijażu, czy jego wykonanie boli i jak długo utrzymują się efekty cieszących się coraz większą popularnością zabiegów upiększających.

Co to jest makijaż permanentny? Sprawdzamy

Co to jest makijaż permanentny, nazywany również mikropigmentacją bądź makijażem trwałym? Jest to specjalistyczny zabieg estetyczny, polegający na wprowadzeniu w powierzchniowe warstwy skóry odpowiednio dobranych barwników. Wykorzystuje się go także w medycynie (jako pigmentację medyczną), by dzięki niemu korygować defekty skórne, takie jak blizny czy plamy pigmentacyjne. Jest uznawany za formę makijażu, wykonywanego zwykle na twarzy, do którego wykorzystuje się barwniki roślinne. Mikropigmentacja stanowi dobrą alternatywę dla niektórych bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, zapewniając naturalny, a przy tym widoczny efekt liftingu, dzięki któremu może ubyć Ci kilka lat.

Makijaż permanentny potrafi dodać spojrzeniu głębi poprzez wykonanie kreski na górnej bądź/i dolnej powiece, umożliwia uwydatnienie warg, zwiększenie intensywności ich barwy, wyregulowanie i zaznaczenie ich konturów, a także pozwala na wzmocnienie koloru i trwałą regulację kształtu brwi. Dobrze wykonany zabieg kosmetyczny pomoże Ci podkreślić urodę w jak najbardziej naturalny sposób.

Mezoterapia igłowa jest bardziej inwazyjna, ale zarazem zapewnia szybsze efektyMezoterapia igłowa i bezigłowa: czym się różnią? Na jakie efekty pozwalają?

Makijaż permanentny – czy boli?

Oszczędność czasu i wygoda, gwarantująca naturalne podkreślenie atutów urody to główne powody, dla których wiele kobiet decyduje się na makijaż permanentny. Czy wykonanie takiego zabiegu boli? Jeśli marzysz o trwałym podkreśleniu brwi, uwydatnieniu i pogłębieniu koloru ust czy wykonaniu kresek na powiekach, musisz przygotować się na to, że procedura może okazać się nieco bolesna. Ból odczuwany podczas zabiegu jest w zupełności do zniesienia i nie powinien zniechęcać Cię do wykonania mikropigmentacji u specjalistki, która wie, jak prawidłowo wykonywać zabieg. 

Makijaż permanentny – jak się robi taki zabieg upiększający?

Jak się robi makijaż permanentny, mający podkreślić oczy, usta lub brwi? Mikropigmentacja jest procedurą wykonywaną w miejscowym znieczuleniu. Wykonuje się ją przy pomocy sterylnej igły oraz pigmentów, aplikowanych w powierzchniowe warstwy naskórka. Tego typu zabiegi upiększające trwają zwykle od trzydziestu do sześćdziesięciu minut.

Makijaż permanentny – jak długo się utrzymuje?

Chcesz wykonać makijaż permanentny, ale nie wiesz, jak długo się utrzymuje? Mikropigmentacja pozwala uzyskać długotrwałe efekty, utrzymujące się od kilku miesięcy do kilku lat (zwykle od dwóch do pięciu). Na trwałość makijażu wpływ mogą mieć różne czynniki (jakość stosowanych pigmentów podczas wykonywania zabiegu czy pielęgnacja makijażu). W przypadku brwi warto również pamiętać o wykonaniu wizyty korygującej, podczas której barwnik zostanie uzupełniony, by efekty zabiegu utrzymały się na dłużej.

Zobacz wideo Makijaż przetrwa dzień i długą imprezę? To możliwe

 Makijaż permanentny – czy jest bezpieczny?

Zastanawiasz się, czy makijaż permanentny jest bezpieczny? Podczas przeprowadzania zabiegów mikropigmentacji używa się hipoalergicznych i metabolicznie obojętnych barwników, które nie wykazują żadnego szkodliwego działania. Wykonując makijaż permanentny w profesjonalnym salonie, możesz mieć pewność, że procedura została wykonania przy użyciu zdezynfekowanego sprzętu i jednorazowych igieł oraz ostrza. Linergistka, przeprowadzająca zabieg, powinna również mieć założone rękawiczki.

Mikrodermabrazja wyraźnie odmładza, ale skórę bez głębokich zmarszczekMikrodermabrazja, czyli skuteczne oczyszczenie skóry

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Choć makijaż permanentny uznawany jest za zabieg bezpieczny, w niektórych przypadkach mogą pojawić się przeciwwskazania do jego wykonania (względne lub czasowe). Profesjonalne salony wykonują dokładny wywiad przed podjęciem się przeprowadzenia zabiegu, by mieć pewność, że w żaden sposób nie zaszkodzą swoim klientkom.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mikropigmentacji mogą być:

 • niektóre choroby dermatologiczne (np. trądzik, łuszczyca),
 • ciąża i karmienie piersią,
 • przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, antydepresyjnych czy rozrzedzających krew),
 • choroby nowotworowe,
 • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
 • przyjmowanie leków grzybobójczych,
 • choroby kardiologiczne,
 • poparzenia słoneczne,
 • świeże blizny,
 • schorzenia siatkówki czy rogówki,
 • wyjątkowo wrażliwa skóra,
 • cukrzyca (gdy jest wyrównana zabieg może być wykonany),
 • menstruacja,
 • skłonności do odczynów alergicznych.

Zobacz też: Parafiny moc - właściwości parafiny i jej zastosowanie. Do czego przydaje się parafina ciekła?

Więcej o: