Ulthera to rodzaj liftingu. Z pomocą urządzenie generującego fale dźwiękowe możliwe jest m.in. wygładzenie zmarszczek oraz ujędrnienie skóry. Zabiegu nie powinny wykonywać osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Bez bólu , bandaży i opuchlizny możliwe jest uzyskanie takiego efektu, jaki daje jedynie specjalistyczny zabieg chirurgiczny.
Zabieg jest zupełnie bezinwazyjny i bezpieczny, mimo to, wymaga konsultacji z lekarzem i dopiero w oparciu o jego decyzję można zaplanować wykonanie ulthery. Celem wizyty u specjalisty, jest nie tylko ocena stanu zdrowia skóry, ale określenie głębokości, do której można przepuścić fale dźwiękowe oraz dobranie odpowiedniej dla pacjenta głowicy urządzenia.
Wykorzystywany do zabiegu aparat generuje fale ultradźwiękowe, które przenikają do określonej warstwy skóry, a wywołane w ten sposób tarcie wyzwala naturalną reakcję organizmu, który na nowo zaczyna produkować kolagen. Ulthera najczęściej wykonywana jest na twarzy oraz szyi. Zabieg pozwala przede wszystkim zlikwidować nadmiar skóry na powiekach, opadające policzki, powieki oraz kąciki ust, głębokie zmarszczki nosowe oraz wargowe, z jego pomocą można przywrócić linię żuchwy.
Dzięki zabiegowi skóra staje się jędrniejsza, bardziej napięta, a łuki brwiowe podniesione. Efekty zabiegu nie są jednak widoczne od razu. Pojawiają się ono stopniowo przez ok. 3 miesiące i utrzymują 3 lata. Ulthera najlepiej sprawdza się u osób po 50 roku życia.
Od pacjenta zakwalifikowanego do przeprowadzenia zabiegu nie są wymagane specjalne przygotowanie. Jedynie przed samym jego rozpoczęciem konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie skóry. Sporadycznie, u osób z niskim progiem bólu nakłada się na twarz środek znieczulający, który przed samym zabiegiem jest zmywany.
W pierwszej kolejności na skórę pacjenta nakłada się żel do ultrasonografii, dzięki wykonywanemu w czasie zabiegu badaniu USG możliwe jest stwierdzenie czy źródło fal trafia we właściwe miejsce. Po odpowiednim nakierowaniu urządzania można rozpocząć zabieg. Impulsy jednorazowo wysyłane są przez ok. 2 sekundy i działają na ok. 25 milimetrów powierzchni skóry. Fale ultradźwiękowe obejmują ok. 17 punktów, oddzielonych od siebie o maksymalnie 1,5 milimetra i pobudzają skórę do ponownej produkcji kolagenu . Następnie aparat przesuwany jest o 2-3 milimetry i zabieg powtarza się na kolejnych fragmentach skóry. Na wykonanie zabiegu, na całej twarzy potrzeba od 30 do 45 minut.
Zabieg może być powtórzony nie wcześniej niż po 18 miesiącach. U osób po 40 roku z tendencją do opadania kącików ust, brwi czy powiek wykonuje się w odstępie 2 lat. Pacjenci, którzy ukończyli 50 lat poddają się dwóm zabiegom w ciągu dwóch miesięcy, następnie zabieg powtarza się po upływie 18 miesięcy.
Mimo że zabieg jest całkowicie bezpieczny nie każdy może i powinien z niego skorzystać. Odradza się go przede wszystkim osobom z chorobami, otwartymi zmianami lub ranami na skórze (dotyczy to również trądziku). Zabiegu nie wykonuje się u osób z implantami zarówno tymi z tworzywa sztucznego, jak i mechanicznymi oraz wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi.
Skóra tuż po wykonaniu zabiegu u większości pacjentów nie jest ani zaczerwieniona, ani opuchnięta, dlatego pozostanie w domu czy stosowaniem specjalnych preparatów łagodzących nie jest konieczne. Jedynie u niewielkiej grupy osób po wykonaniu zabiegu pojawia się delikatny obrzęk , który utrzymuje się nie dłużej niż 48 godz.
Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce