Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu skóry, spłycenie zmarszczek, nierówności powierzchniowych, np. blizn pooperacyjnych, zniwelowanie nierówności wywołanych trądzikiem oraz przebarwień. Na leczonym obszarze produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę.
Zabieg odbywa się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Przystępując do zabiegu skóra powinna być zdrowa, bez czynnego procesu ropnego.
Po zabiegu natłuszczona skóra poddana dermabrazji pozostaje pod specjalnym opatrunkiem, nieprzylegającym do rannej powierzchni. Co kilka dni wymagane jest zgłoszenie się na zmianę opatrunku. Po zabiegu wymagany jest okres ochronny - absencja w pracy wynosi zwykle około 10 - 14 dni.
Dermabrazji nie poleca się osobom z ciemną karnacją, gdyż ich skóra zawiera więcej barwnika i po zabiegu mogą wystąpić przebarwienia. Przez kilka miesięcy po zabiegu należy unikać nasłonecznienia, aby nie pojawiły się przebarwienia. Skórę należy chronić kremami z wysokim filtrem UVA/UVB (co najmniej 30).
Powikłania po dermabrazji zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej spotykana jest infekcja, której łatwo uniknąć stosując się do zaleceń lekarza oraz skłonność do bliznowacenia i rogowacenie naskórka.