Depilacja laserowa

Gładka skóra nie musi się już kojarzyć z gorącym woskiem, czy podrażnioną od maszynki skórą. Medycyna estetyczna oferuje depilację laserową, która raz na zawsze rozwiąże ten uciążliwy problem.

Laserowa depilacja to rozwiązanie nie tylko dla osób borykających się z nadmiernym owłosieniem. Skorzystać może z niej praktycznie każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najlepszy efekt przynosi u osób z ciemnym i grubym owłosieniem.

Laser - jak to działa?

Laser używany do depilacji wykorzystuje zjawisko fototermolizy. Cienka wiązka światła przenika przez skórę gdzie pochłaniana jest przez melaninę, barwnik, którego największe stężenie występuje w mieszkach włosowych. Wytworzona w ten sposób energia cieplna trwale niszczy cebulkę. Długość fali ma ok. 800nm i przenika zaledwie 2mm w głąb skóry. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, laser działa jedynie na powierzchni skóry i nie wpływa na funkcjonowanie organizmu. W zależności od obszaru, z którego usuwane są włosy , zabieg trwa od kilkunastu minut do trzech godzin. Zaczerwienienia, które występują po zabiegu znikają samoistnie po kilku godzinach. Poważniejsze podrażnienia występują bardzo rzadko.

Depilacja laserowa nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Może wywołać uczucie pieczenia lub swędzenia, jednak jego natężenie uzależnione jest od indywidualnego progu wytrzymałości na ból. Bardziej wrażliwym osobom zaleca się przyjście na zabieg wcześniej i skorzystanie ze specjalnego żelu łagodzącego ból. Niestety, nie wszystkie włoski rosną w jednym tempie, dlatego konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Aby był on skuteczny konieczne jest wykonanie minimum trzech takich serii, w odstępie 2 - 3 miesięcy. Cena zabiegu waha się od 140 do 1000zł.

Depilacja laserowa - przygotowanie

Zanim udamy się do salonu kosmetycznego konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Dermatolog na podstawie oceny skóry i wywiadu zdecyduje czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ocena zdrowia i stanu skóry pozwoli dobrać odpowiednią moc, jaką powinno mieć urządzenie w czasie wykonywania zabiegu. Osoba chcąca skorzystać z tego typu depilacji musi poinformować m.in. o przyjmowanych lekach. Niektóre farmaceutyki (jak antybiotyki, antydepresanty, leki zawierające dziurawiec lub nagietek) mogą wchodzić w reakcję ze światłem generowanym przez laser, powodując nadwrażliwość skóry na światło, zwiększając tym samym ryzyko podrażnień.

Pozytywna opinia lekarza to jednak nie wszystko. Na minimum dwa tygodnie przed depilacją należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz unikać opalania . Laserowe usuwanie włosów nie jest możliwe u osób chorujących na łuszczycę, bielactwo (albinizm) , padaczkę oraz opryszczkę . Nie mogą z niego skorzystać stosujący kosmetyki z retinolem, isotretinoiną, z kwasami owocowymi, witaminą C , kobiety w ciąży, a także osoby o bardzo ciemnej karnacji. Z takiej metody depilacji powinny zrezygnować osoby z cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym. Schorzenia te mogą utrudnić gojenie się skóry.

Kolejnym etapem przygotowań jest wizyta w salonie kosmetycznym. Aby sprawdzić reakcję skóry na działanie laseru depiluje się niewielki fragment skóry. Jeśli w ciągu 48 godz. nie pojawią się niepokojące zmiany można wyznaczyć termin zabiegu. Zazwyczaj odbywa się to po upływie czterech tygodni od przeprowadzenia próby. Depilacja będzie skuteczna tylko w momencie, gdy włosy będą miały odpowiednią długością. Jeśli będą miały mniej niż 0,5 mm laser nie będzie mógł ich usunąć. Należy również pamiętać, by na minimum 6 tygodni przed zabiegiem nie usuwać włosków wraz z cebulką. Skóra nie może być też poraniona, ani podrażniona.

Jak zadbać o skórę po zabiegu?

Po depilacji skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30-60) oraz nawilżanie skóry 2-3 razy dziennie. Przez pierwszy tydzień odradza się używania kosmetyków na bazie alkoholu oraz głęboko oczyszczających peelingów. Przez pierwszy miesiąc obowiązuje całkowity zakaz opalania. Po kąpieli nie należy zbyt mocno wycierać się ręcznikiem. Zbyt silne ruchy mogą dodatkowo podrażnić skórę.

Więcej o: