Zabiegu jest bezbolesny, prosty, trwa krótko i po jego wykonaniu pacjent nie jest wyłączony z zajęć życia codziennego. Niektóre wskazania do mikrodermabrazji to: trądzik pospolity, blizny potrądzikowe, łojotok, suchość skóry, rozszerzone pory, przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne, rozstępy, odmładzanie skóry. Zabieg ten jest również idealnym przygotowaniem do zabiegów laserowych: fotoodmładzania, usuwania rozszerzonych, popękanych naczyń krwionośnych oraz przebarwień.
W badaniu mikroskopowym skóry tuż po zabiegu mikrodermabrazji obserwuje się pogrubienie naskórka i wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny. Mikrodermabrazja odmładza skórę, koryguje zmarszczki i blizny, eliminuje przebarwienia, oczyszcza skórę, leczy trądzik, zmniejsza rozszerzone pory. Na 5 dni przed wykonaniem zabiegu należy unikać chemicznych kremów do depilacji, elektrolizy, woskowania, szorstkich gąbek/szczoteczek do czyszczenia twarzy, żelów i kremów peelingujących do twarzy.
Tu po zabiegu mikrodermabrazji mogą pojawić się: uczucie mrowienia, pieczenia, świądu (objawy te szybko ustępują), rumień (od 24 do 48 godzin), nadwrażliwość skóry, wybroczyny u osób stosujących aspirynę lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (utrzymują się od 24 do 72 godzin).
Mikrodermabrazja jest zabiegiem obarczonym minimalnymi powikłaniami (otarcie naskórka przy zbyt mocnym ścieraniu powierzchni skóry), nie niesie ryzyka przebarwień i blizn, a efekty są widoczne od razu. Zbyt częste stosowanie zabiegu nie jest wskazane, ponieważ może wysuszać skórę. Przeciwwskazaniem do zabiegu są zmiany zapalne skóry.