Lifting twarzy

Nie bez przyczyny mówi się, że twarz stanowi zwierciadło duszy. Niestety, z biegiem lat nasze ?zwierciadło? ulega zmianom. Znaczna część osób z upływem czasu nie akceptuje swojego wyglądu. Sposobem na to jest lifting twarzy.

Nadmiar skóry na policzkach czy szyi, a także opuszczone kąciki ust sprawiają, że wygląd twarzy z biegiem lat zmienia się z pogodnej w posępną, zachmurzoną. Operacja ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i spłycenie zmarszczek występujących najczęściej w dolnej części twarzy. Zabieg przywraca młodszy wygląd oraz usuwa oznaki starzenia się. Istotą zabiegu dla wielu osób jest nie tylko poprawa wyglądu twarzy, ale odbudowa psychiczna i pozbycie się kompleksu wieku. Zabieg liftingu twarzy przywraca młodość, energię i pewność siebie.

Zabieg

Każdego pacjenta zakwalifikowanego do zabiegu liftingu twarzy należy poddać indywidualnej procedurze. Należy określić stan skóry, jej elastyczność, poddać ocenie stan głębszych tkanek oraz szkieletu kostnego. Zabieg liftingu twarzy jest jednym z najtrudniejszych zabiegów i oprócz tego, że musi być wykonany ze szczególną precyzją, to efekt zabiegu widoczny jest na co dzień, ponieważ dotyczy odkrytej części ciała. Podczas zabiegu skóra naciągana jest ku górze i tyłowi, a jej nadmiar zostaje skrócony, co powoduje wygładzenie całej twarzy. Dokonuje się również skrócenie powięzi policzkowej, co z kolei napina i wygładza skórę policzka. Cięcia wykonuje się w niewidocznych miejscach na skórze skroni, w uchu i wokół ucha. Pacjent powinien przebywać w klinice po zabiegu przez jeden dzien.

Znieczulenie

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, niekiedy w znieczuleniu miejscowym.

Przebieg pooperacyjny

Po zabiegu należy unikać wysiłków i gwałtownych ruchów. Należy również zwrócić uwagę na to, żeby nie przebywać w skrajnych warunkach atmosferycznych: w przeciągach, w rejonach mocnego nasłonecznienia lub dużego spadku temperatur. Po okresie 7-10 dni zdejmowane są szwy. Po zabiegu utrzymuje się obrzęk, niewielkie sączenie z rany oraz uczucia napięcia za uszami. Może również wystąpić przemijający brak czucia w rejonie operowanym. Po około 10-14 dniach uzyskuje się prawidłowy wygląd twarzy, a ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po 2-3 miesiącach.

Możliwe powikłania

Tak jak podczas każdego zabiegu chirurgicznego mogą wystąpić powikłania, takie jak infekcja, krwawienie, krwiak pooperacyjny. Stosowanie antybiotykoterapii i drenażu miejsca operowanej rany zapobiega powikłaniom. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń chirurga, co zapobiega powikłaniom.

Warunek przeprowadzenia zabiegu

Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Przeciwwskazaniem są skazy naczyniowe, cukrzyca, niedokrwistość, stany zapalne skóry miejsc operowanych, ropne zapalenie zatok.

Cel

Celem zabiegu jest odmłodzenie wyglądu twarzy. Oprócz liftingu twarzy poprawiającego wygląd można wykonać lifting szyi, czoła i skroni. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu odmłodzenia zabieg liftingu twarzy często łączy się z zabiegiem korekcji powiek.

Źródło: Klinika Sfera

Więcej o: