Toksyna botulinowa

Oczyszczona toksyna botulinowa (występuje pod nazwami handlowymi: Botox i Dysport) wstrzyknięta domięśniowo blokuje przewodnictwo nerwowo - mięśniowe.

Toksyna botulinowa niweluje zmarszczki mimiczne twarzy w górnych i dolnych jej partiach szczególnie na czole w okolicy oczu i skroni.

Jak działa?

Toksyna botulinowa podana domięśniowo ogranicza mimikę, w konsekwencji czego skóra przestaje się marszczyć, zmarszczki mimiczne stają się niewidoczne, a twarz wygląda na zrelaksowaną.

Zabieg z toksyną botulinową łagodzi rysy twarzy i jest również świetnym zabiegiem profilaktycznym, zapobiegającym powstawaniu głębokich zmarszczek, dlatego mogą z niego korzystać nawet bardzo młode dziewczyny, już od 25 roku życia. Zabieg z toksyną botulinową najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych na czole (tzw. lwiej zmarszczki) oraz zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek).

Z powodzeniem stosowany jest on także przy leczeniu nadpotliwości - wstrzyknięty w dłonie, stopy, pachy, górną wargę lub czoło blokuje impulsy nerwowe dochodzące do gruczołów potowych i ogranicza pocenie nawet o 90 procent.

Efekty

Ostateczny efekt zabiegu z toksyną botulinową widoczny jest dopiero po 2-4 dniach, a przez kilka godzin (4) po zabiegu nie można się schylać ani kłaść, a także dotykać ostrzykniętego miejsca, bo botulina może się przemieścić. Efekt wygładzenia utrzymuje się od kilku miesięcy do roku. Zabieg należy powtarzać, ale bardzo często efektem zabiegu z toksyną botulinową jest oduczenie się nawykowego marszczenia czoła, czy nosa.

Przeciwwskazania i powikłania

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczny, działanie leku jest całkowicie odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń. Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu są problemy limfatyczne w okolicach oczu, tzw. worki pod oczami. W takim przypadku po zabiegu przepływ limfy może być jeszcze bardziej utrudniony.

Powikłania, takie jak np. opadnięcie powieki, są najczęściej wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Na szczęście wszystkie efekty zabiegu - również negatywne, są odwracalne. Dlatego to nie cena zabiegu, lecz doświadczenie lekarza powinno stanowić najważniejsze kryterium przy wyborze gabinetu medycyny estetycznej.

Więcej o: