Preparaty te dobierane są indywidualnie przez lekarza w zależności od potrzeb skóry pacjenta. W skład preparatów wchodzą kwas hialuronowy (działanie nawilżające) oraz koktajle witaminowe (czyli mieszanki witamin w postaci nadającej się do iniekcji). Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów - w zależności od kondycji skóry - co 2-3 tygodnie przez 2-6 miesięcy.
Mezoterapię stosuje się w celu poprawy kondycji zmęczonej skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni oraz wiotkiej skóry ramion. Terapia ta przywraca skórze jędrność i napięcie, które maleje wraz z wiekiem, likwiduje drobne zmarszczki, nawilża, powstrzymuje procesy starzenia, odbudowuje strukturę skóry. Stosowana w okolicach pośladków i ud walczy z cellulitem. Mezoterapia na skórze głowy to jedna z metod leczenia łysienia i wypadania włosów.
Zabieg jest niemal bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą poprosić o miejscowe znieczulenie skóry. Preparat leczniczy wstrzykiwany jest śródskórnie, w związku z czym podczas zabiegu na skórze powstają niewielkie pęcherzyki zawierające lek, które wchłaniają się w ciągu 24-48 godzin. Po zabiegu zaleca się ochronę skóry poddanej zabiegowi przed nasłonecznieniem (unikać ekspozycji na słońce, stosować kremy z filtrem).
Najczęstsze powikłania po mezoterapii to pęknięcie naczynka podczas zabiegu, ale niewielkie siniaczki, które po tym zostają, znikają w ciągu kilku dni po zabiegu. Przeciwwskazaniem do zabiegu mezoterapii są stany zapalne skóry, zranienia, opryszczka, skłonność do bliznowacenia, liczne teleangiektazje (rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, które potocznie nazywa się "pajączkami naczyniowymi"). Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o istniejących alergiach, które mogą wykluczać użycie niektórych preparatów. Mezoterapii nie należy stosować podczas ciąży, u osób chorujących na cukrzycę i z zaburzeniami krzepliwości krwi.