Nie tylko usta i okolice intymne - gdzie jeszcze opryszczka?

Choć najczęściej wirus opryszczki atakuje usta, nos, a także narządy płciowe, w nielicznych przypadkach może też występować w innych częściach ciała. Gdzie?

Wirus HSV, powodujący opryszczkę na ogół nie jest niebezpieczny dla życia i zdrowia. Problemem jest dyskomfort i ból, które powodują bolesne pęcherzyki wypełnione płynem. Opryszczka pojawia się w chwilach osłabionej odporności, u kobiet często w trakcie lub po miesiączce, w sytuacjach stresowych czy w okresie rekonwalescencji. Najczęściej pojawia się na tzw. czerwieni wargowej (usta + nos) i atakuje narządy płciowe, zarówno kobiecie i męskie. Ale wirus może atakować również inne części ciała.

Opryszczka powieki i oka: pęcherzyki pojawiają się na zewnętrznej stronie powieki, są mniejsze i nie tak bolesne, jak na ustach. Można pomylić ją z rumieniem. Oprócz bolesnych grudek można zauważyć u siebie uczucie piasku w oku, zaczerwienienie i światłowstręt.

Opryszczką można zarazić oko poprzez przeniesienie wirusa z innych części ciała - dlatego trzeba bardzo pilnować się, by podczas wysiewu pęcherzyków nie trzeć oczu, gdyż taką drogą najczęściej dochodzi do zakażenia.

Opryszczka może przenieść się z powieki wewnątrz oka i powodować zapalenia brzegów powiek, spojówek oraz powierzchownego zapalenia rogówki.. Powikłaniem opryszczki może być zapalenie oka, które objawia się pojawieniem się wodnistej wydzieliny z oczu, bólem, zapaleniem brzegów powiek i zaburzeniami wzroku. Głębokie zakażenie rogówki może wręcz doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego w chwili zauważenia objawów, trzeba koniecznie odwiedzić okulistę, który pomoże w diagnozie i w razie potwierdzenia opryszczki - przepisze acyclovir.

Opryszczka skórna: najczęściej pojawia się u osób cierpiących na kłopoty skórne, np. atopowe zapalenie skóry. Zwana egzemą opryszczkową lub wypryskiem może pojawiać się w różnych miejscach na ciele, z reguły w zgrupowaniach - po kilka pęcherzyków, które w wyniku rozlewania łączą się - tworząc spore, bolesne rany. Ponieważ ta forma dotyka głównie dzieci, po wysiewie często dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych, na skutek np. drapania ran.

Opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej: występuje głównie u dzieci do 5. roku życia. Jest formą zakażenia pierwotnego opryszczką (od matki). Zaczyna się od wysokiej gorączki, która może utrzymywać się nawet dłużej niż tydzień. Początkowo może charakteryzować się ślinotokiem i/lub zapaleniem migdałków.

Później dochodzą objawy częściej kojarzone z opryszczką: na opuchniętych błonach śluzowych dziąseł i całej jamy ustnej pojawiają się bolesne grudki, które szybko przechodzą w płytkie, nie mniej uciążliwe owrzodzenia, wielkości 2- 3 mm, w kolorze biało-żółtawym z czerwoną obwódką.

Wtedy też mogą pojawić się typowe wysiewy na ustach. Po tygodniu owrzodzenia w jamie ustnej zaczynają się samoistnie goić i po kilku dniach pokrywają się nabłonkiem, nie pozostawiając śladów.

Opryszczka odbytu: jest bezpośrednio związana z opryszczką narządów płciowych. Przenosi się w wyniku kontaktów seksualnych, a grudki pojawiają się zazwyczaj 4-7 dni po stosunku. Chory najpierw odczuwa świąd i pieczenie w okolicach odbytu, a następnie pojawiają się bolesne pęcherzyki, utrudniające wypróżnianie. Pękanie pęcherzyków powoduje bolesne owrzodzenia.

Opryszczka narządów płciowych, oprócz odbytu, może rozsiewać się na pośladkach, udach, pachwinach. Nieleczona zwiększa ryzyko występowania chorób bakteryjnych w okolicach intymnych.

Zanokcica opryszczkowa: rzadka postać zakażenia pierwotnego opryszczką. Pojawia się jako następstwo zakażenia uszkodzonej skóry palców, najczęściej w okolicy paznokci. Wygląda podobnie do zakażenia, powstającego np. po uszkodzeniu "skórek" wokół paznokci - zaczerwieniona, opuchnięta skóra, niekiedy z ropnymi wykwitami, a zmieniona okolica - bardzo bolesna, pulsująca. Tworzą się głębokie pęcherze i trudne do rozpoznania. Takie skaleczenie może trwać ponad tydzień, po czym samoistnie ustępuje.

Opryszczka mózgowa/ zapalenie opon mózgowych: najbardziej niebezpieczna forma opryszczki. Nieleczona, w 70 proc. przypadków kończy się zgonem. Najczęściej dotyka osoby młode - w okolicach 20 roku życia.

Wirus atakujący mózg może doprowadzić do jego obrzęku. Początkowymi objawami są: senność, zagubienie, niedowidzenie, chwilowe utraty pamięci, kłopoty z wypowiadaniem się, zawroty głowy. Niekiedy chorego pacjenta utrzymuje się w stanie śpiączki, by nie obciążać osłabionego organizmu.

Opryszczka mózgowa lub oponowa jest bardzo niebezpieczna u noworodków i małych dzieci. Najczęściej występuje jako choroba pierwotna, którą dziecko zaraziło się od matki. W takim przypadku opryszczka może spowodować padaczkę, a nawet trwałe uszkodzenia mózgu, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Skutkiem choroby może być całkowita utrata pamięci. Okres rekonwalescencji jest bardzo długi - może trwać nawet kilka lat i trudny zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych.

Opryszczkowe zapalenie opon mózgowych lub mózgu trudno się diagnozuje, bowiem opisane powyżej objawy są charakterystyczne również dla guzów i ropnia płata mózgowego i to właśnie z nimi najczęściej mylą opryszczkę neurolodzy.

Zobacz także:

Zobacz wideo
Więcej o: