W centrum zainteresowania jest teraz szczepienie przeciw COVID-19. Lekarze przypominają, że szczepienie przeciw koronawirusowi nie chroni przed zarażeniem innym wirusem sezonowym m.in. przed wirusem grypy. Poza tym dzieci nie są objęte szczepieniami przeciw koronawirusowi, dlatego warto zaszczepić je przeciw grypie, aby uniknąć groźnych powikłań pogrypowych wymagających hospitalizacji.
W czasach, kiedy kanały informacyjne są zdominowane przez wiadomości na temat szczepionek przeciw COVID-19, przypominam i zachęcam do wykonywania szczepień także przeciw innym chorobom. Realizacja szczepienia przeciw grypie nawet w styczniu i lutym wciąż przynosi korzyści i efektywnie chroni przed szczytem sezonu grypowego" – tłumaczy prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Poziom wyszczepialności wśród dzieci jest bardzo niski - wynosi poniżej 1 proc. Dzieci nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego w związku z tym są narażone na poważne powikłania pogrypowe, np. zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc. Wyjątkowemu zagrożeniu dzieci sprzyja fakt przebywania w dużych skupisjach - szkoła, przedszkole. Co więcej, infekcje dzieci powodują rozwój epidemii w społeczeństwie. Dzieci łatwiej się zarażają, a także wydalają wirusa w większych ilościach niż osoby dorosłe. Tak więc zaszczepienie dziecka przeciw grypie chroni także jego najbliższe otoczenie.
Lekarze od lat przypominają, że nie wolno grypy lekceważyć. Dzieci poniżej 4 roku życia, to jedna czwarta wszystkich chorych na grypę w Polsce. Niemowlęta, które należą do grupy ryzyka, wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze. Eksperci Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że aby uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i groźnych powikłań, warto zaszczepić się przeciw grypie.
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej i inne podmioty lecznicze, które mają umowę z Narodowym Funduszem mogą zamawiać szczepionki za pośrednictwem portalu szczepionkanagrype.mz.gov.pl do 29 stycznia do godz. 15:00. Samodzielnie nie mogą składać zamówień pacjenci oraz apteki, dlatego zainteresowane osoby powinny się zgłaszać do swojej przychodni POZ (według miejsca zamieszkania). Minister Zdrowia także wyraził zgodę, aby przychodnie oraz szpitale, w których pozostały niewykorzystane dawki szczepionki przeciw grypie, mogły zostać wykorzystane do szczepienia chętnych pacjentów bez względu na wiek.
Objawy grypy, przeziębienia i alergii mogą być bardzo podobne. Na przykład kaszel męczy nas przy każdej z tych chorób. Jednak uważna obserwacja organizmu może nam wiele podpowiedzieć. Ważne są nie tylko same objawy, ale także szybkość ich pojawiania się i czas trwania.
Naukowcy są zgodni, że szczepionka przeciw grypie może działać ochronnie w przypadku zachorowania na COVID-19. Wyniki analizy pokazały, że pacjenci z COVID-19, którzy nie byli szczepieni na grypę w ciągu ostatniego roku, w porównaniu do zaszczepionych osób mieli 2,4 razy wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 oraz 3,3 razy wyższe prawdopodobieństwo, że niezbędne okaże się leczenie na oddziale intensywnej terapii.