Srebrzyca: przyczyny, objawy, leczenie srebrzycy

Srebrzyca to schorzenie spowodowane celowym przyjmowaniem związków srebra, w tym srebra koloidalnego lub też ekspozycją na związki srebra (ta choroba może się zdarzyć u górników kopalni srebra). Skóra przybiera wówczas niebieski lub szaroniebieski odcień.

Srebrzyca - charakterystyka choroby

Srebrzyca (inaczej argyria - ta nazwa pochodzi od łacińskiego określenia srebra - argentum) objawia się niebieskim zabarwieniem skóry w miejscach wystawionych na działanie promieniowania słonecznego. Do tego zaburzenia dochodzi w wyniku przewlekłej ekspozycji na związki srebra, które gromadzą się w skórze, błonach śluzowych, w narządach wewnętrznych oraz w układzie nerwowym. Przedawkowanie preparatów, zawierających srebro powoduje, że skóra nabiera niebieskawego zabarwienia, co szczególnie wyraźnie widać w miejscach takich jak twarz, szyja, ramiona, dłonie i paznokcie. Ponadto, chociaż bardzo rzadko, nadmiar związków srebra w organizmie może wywołać także zaburzenia ogólnoustrojowe.

Srebrzyca to choroba zawodowa górników pracujących w kopalniach srebra, jeżeli nie ma w niej właściwych zabezpieczeń przed pyłem. Miejscowe zabarwienie skóry w wyniku kontaktu ze srebrem zdarza się także osobom wykonującym prace związane z obróbką srebra (np. jubilerom), a także ludziom mającym dłuższy kontakt z materiałami stomatologicznymi oraz po długim stosowaniu kropli do oczu z dodatkiem srebra. Choroba może ujawnić się nawet po kilku latach od ekspozycji na związki srebra.

Nie ma obecnie żadnych uznanych sposobów leczenia srebrzycy. W razie pojawienia się przebarwień należy niezwłocznie odstawić preparaty ze związkami srebra.

Srebrzyca - przyczyny

Niestety, sami możemy sobie przysporzyć kłopotów. Srebrzyca może być oznaką, że przesadziliśmy z zażywaniem związków srebra, czyli tzw. srebra koloidalnego. Mimo negatywnych opinii naukowców na temat suplementów z taką zawartością wiele osób zażywa je w nadziei na wyleczenie chorób, takich jak artretyzm czy nowotwory. Srebro koloidalne zawiera mikroskopijne cząsteczki srebra zmieszane z dejonizowaną wodą. Srebro nie jest jednak żadnym panaceum na choroby i nie pełni żadnych zbawiennych funkcji w organizmie. Jest stosowane wyłącznie zewnętrznie w okulistyce oraz przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Ze srebra wykonuje się np. krople i maści do oczu. Należy jednak pamiętać o właściwym stosowaniu tych środków. W przeciwnym wypadku nabawimy się właśnie srebrzycy.

Do poważnej zmiany zabarwienia skóry dochodzi po przekroczeniu dawki 30 g koloidalnego srebra przez pół roku. Zatem to schorzenie dotyczy osób zażywających długotrwale tego typu suplementy.

W organizmie człowieka srebro rozkłada się w żołądku, a następnie przenika do krwi i jest rozprowadzane po organizmie i wchłaniane przez skórę. Następnie promienie słoneczne aktywują je, w wyniku czego skóra zabarwia się na niebiesko.

Zobacz wideo Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Srebrzyca - objawy

Objawy zależą od ilości wchłoniętych dawek srebra i czasu ekspozycji.

Srebrzyca ma następujące objawy:

  • przebarwienia w kolorze szaroniebieskim lub brązowoszarym najpierw na dziąsłach, potem na skórze i na błonach śluzowych
  • zmiana zabarwienia skóry na szary lub szaroniebieski, szczególnie uwydatniająca się w miejscach wyeksponowanych na słońce
  • ciemne zabarwienie łez (występuje rzadko)
  • zmiana koloru narządów wewnętrznych, które mają teraz niebieskawy odcień
  • zaburzenia ogólnoustrojowe (rzadkie) to uszkodzenie nerekzapalenie błony śluzowej żołądka,choroba wątroby i zaburzenia neurologiczne

Srebrzyca - leczenie

Nie ma leków na to schorzenie ani sposobu na usunięcie związków srebra z organizmu. Nawet po usunięciu przyczyny zmiany w kolorze skóry nie ustępują, jednak choroba się wtedy już nie pogłębia. Zatem ważne jest, aby natychmiast odstawić preparaty z domieszką srebra. Stosuje się jedynie leczenie mające na celu zmniejszenie przebarwień skóry, na przykład środki rozjaśniające skórę, działające na pigment.

Więcej o: