Opracowano nowy test do wykrywania raka szyjki macicy. Próbki do analizy bêdzie mo¿na pobraæ samodzielnie w domu
Wnioski z badañ nad testem, wykrywaj±cym stan przedrakowy szyjki macicy, zosta³y zaprezentowane na tegorocznej Konferencji Raka NCRI w Glasgow. Now± metodê diagnostyczn± opracowali naukowcy z Queen Mary University w Londynie. Maj± nadziejê, ¿e test nazwany testem S5, w kilku najbli¿szych latach zostanie upowszechniony. Mo¿e pomóc w wykrywaniu raka szyjki macicy, szczególnie w¶ród kobiet, które z ró¿nych powodów rzadko poddaj± siê cytologii albo w krajach, w których nie prowadzi siê badañ przesiewowych w kierunku tego rodzaju nowotworu.
Rak szyjki macicy jest czwartym najczê¶ciej wystêpuj±cym rakiem u kobiet na ¶wiecie. Ocenia siê, ¿e w 2018 roku na raka szyjki macicy zachorowa³o 570 tysiêcy kobiet, a 310 tysiêcy zmar³o. Za g³ówn± przyczynê choroby uznaje siê zaka¿enie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jedn± z metod profilaktycznych jest wczesne zaszczepienie siê przeciwko wirusowi.
Na czym polega test S5?
Za pomoc± testu S5 bada siê chemiczn± zmianê w kodzie genetycznym. Naukowcy uwa¿aj±, ¿e S5 mo¿e byæ uzupe³nieniem testu na obecno¶æ wirusa HPV, który co prawda pozwala oddzieliæ kobiety zara¿one od wolnych od wirusa, nie wskazuje jednak, które z nich s± w grupie podwy¿szonego ryzyka. Nie ka¿de zara¿enie wirusem HPV koñczy siê nowotworem. Poniewa¿ wkrótce badania na nosicielstwo wirusa HPV stan± siê podstaw± badañ przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, dlatego bêdzie potrzebny dodatkowy test, dziêki któremu mo¿na wskazaæ osoby, u których proces chorobowy ju¿ siê rozpocz±³.
Test S5 analizuje zmianê chemiczn± DNA czterech typów wirusa HPV, najsilniej zwi±zanych z rakiem szyjki macicy, czyli HPV16, HPV18, HPV31 i HPV33 oraz ludzkiego genu EPB41L3. Po takiej analizie mo¿na ju¿ stwierdziæ, czy kobieta znajduje siê w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Im wy¿szy wynik, tym ryzyko rozwoju choroby wy¿sze. Próby nowego testu wykaza³y, ¿e w 100 procentach wykrywa³ inwazyjnego raka szyjki macicy, a w przypadku stanów przedrakowych wykazywa³ 93 procent dok³adno¶ci.
Nie dajcie siê zwie¶æ cudownym metodom na raka. O tym jest nasz film:
Badania nad nowym testem wykaza³y jego skuteczno¶æ
Zanim rak szyjki macicy rozwinie siê w pe³noobjawowy, na powierzchni szyjki macicy pojawiaj± siê nieprawid³owe komórki prekursorowe, które mog± przekszta³ciæ siê w rakowe. Ten wczesny stan dzieli siê na trzy etapy: CIN1, CIN2 i CIN3, przy czym prawdopodobieñstwo rozwoju raka wzrasta wraz z kolejnym etapem. Naukowcy sprawdzili, czy mo¿na zidentyfikowaæ kobiety, które maj± zmiany nowotworowe na etapie CIN3 i wy¿szym, badaj±c mocz lub wydzielinê z pochwy przy pomocy testu S5.
W badaniach wziê³o udzia³ ponad 600 kobiet, które mia³y pozytywne wyniki testu na obecno¶æ wirusa HPV lub nieprawid³owy wynik cytologii. Odkryto, ¿e dziêki testowi S5 wraz z testami HPV lub bez nich, mo¿na by³o oddzieliæ kobiety, które maj± zmiany przednowotworowe od tych, które s± zdrowe.
Naukowcy uwa¿aj±, ¿e próbki moczu lub wydzieliny z pochwy bêd± mog³y byæ pobierane w domu, a nastêpnie wysy³ane do analizy do laboratorium.
¬ród³o: NCRI Cancer Conference
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
-
Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- Wiesz, co znacz± te trzyliterowe s³owa? Quiz tylko dla erudytów
- Naukowcy pracuj± nad szczepionk±, która mo¿e chroniæ przed wieloma szczepami koronawirusów