badania przesiewowe
-
Badania, które pomagają wykryć raka na wczesnym etapie
Wczesne wykrycie raka zwiększa nasze szanse w walce z chorobą. Leczenie będzie bowiem skuteczniejsze, jeżeli "złapiemy" nowotwór na początku, zanim rozsieje się po organizmie. Jakie badania pozwalają wykryć różne rodzaje raka na wczesnym etapie.
-
Badania przesiewowe: na czym polegają, kiedy się je przeprowadza
Badania przesiewowe to nie badania diagnostyczne lecz środek zapobiegawczy. Wykonywane są w celu wykrycia potencjalnych zaburzeń zdrowotnych u osób, które nie mają jeszcze objawów choroby. Dzięki badaniom przesiewowym można wcześnie wykryć oznaki...
-
Wielokrotne badania przesiewowe bezobjawowców mogą zatrzymać pandemię - twierdzą naukowcy
To wielokrotnie powtarzane badania przesiewowe są kluczem do pandemii COVID-19. Testowanie osób, które nie mają objawów, zmniejsza liczbę nowych zakażeń, a co za tym idzie, hospitalizacji i zgonów.
-
Opracowano nowy test do wykrywania raka szyjki macicy. Próbki do analizy będzie można pobrać samodzielnie w domu
Naukowcy mają nadzieję, że nowy test, nazwany S5, będzie masowo stosowany do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Materiał do badań laboratoryjnych będzie można pobrać w domu, bez konieczności wizyty u ginekologa.
-
Badanie, które wykrywa wczesnego raka płuc. Każdy palacz powinien je zrobić raz w roku
Niskodawkowa tomografia komputerowa pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w płucach, których nie widać na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. To w tej chwili najskuteczniejsza metoda diagnostyczna, pozwalająca uratować życie.