Kurzajki: czym są,  jak się ich pozbyć

Kurzajki to objaw zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Na skórze pojawiają się wtedy niewielkie zmiany, z czasem rogowaciejące i lubiące rozsiewać się na inne miejsca. Najczęściej dotykają skóry rąk i stóp. Kurzajki zwalcza się specjalnymi maściami lub płynami, wymraża, likwiduje laserem, prądem zmiennym lub chirurgicznie.

Kurzajki - czym są?

Kurzajki to zmiany na skórze, głównie rąk lub stóp, mające charakter wypukłych zrogowaciałych narośli, a wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje kilkadziesiąt typów tego wirusa, przy czym kilkanaście z nich powoduje zmiany skórne, zmiany na błonach śluzowych oraz na narządach płciowych. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną osobą. Patogen wnika przez uszkodzony naskórek, wystarczy że jest tylko zadrapany. Możliwe są także samozakażenia, czyli przenoszenie wirusa z jednego miejsca na drugie w wyniku dotykania kurzajki. Na infekcję najbardziej narażone są osoby w okresie obniżonej odporności organizmu oraz z chorobami skóry. Kurzajki spotykamy najczęściej u dzieci i młodzieży. Natomiast rezerwuarem wirusa HPV są miejsca większego gromadzenia się ludzi, na przykład baseny, internaty, schroniska itp.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to ten sam wirus, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Szacuje się, że około 75 procent populacji jest zakażonych tym wirusem. W większości wypadków infekcja wirusowa wywołuje niezbyt groźne zmiany na skórze, jak na przykład kurzajki.

Kurzajki - objawy

Kurzajka rozwija się w warstwie podstawnej naskórka oraz w warstwie kolczystej. Kurzajki lubią się sadowić na skórze dłoni oraz stóp. Na początku zakażenia pojawia mały, ledwo widoczny pęcherzyk w kolorze skóry, który następnie powiększa się i rogowacieje. Kurzajka może być pojedyncza lub występować w grupie, na większej powierzchni skóry (brodawki mozaikowe), a przyczyną bywa wtedy samoistne rozsiewanie się wirusa. Zmiana jest bezbolesna i nie wywołuje stanu zapalnego otaczającej ją skóry. Nieleczona kurzajka potrafi jednak przetrwać na skórze nawet dwa-trzy lata.

Kurzajki określane są także mianem brodawek wirusowych. Istnieje kilka rodzajów brodawek. Są to: brodawki zwykłe, w tym brodawki przypaznokciowe oraz podpaznokciowe, brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki nitkowe (występują na twarzy) oraz brodawki narządów płciowych.

Zobacz wideo

Kurzajki - jak się ich pozbyć?

Kurzajki leczy się objawowo. To znaczy, że nie potrafimy usunąć samego wirusa z organizmu, a tylko zlikwidować wykwity na skórze. Istnieje kilka metod usuwania kurzajek.

Do zwalczania kurzajek stosuje się następujące metody:

  • metody chemiczne - polegają na miejscowym zastosowaniu różnego rodzaju substancji drażniących lub chemicznie likwidujących brodawkę. A więc smaruje się zmiany skórne podofiliną, kwasem salicylowym, kwasem octowym bądź też stosuje się leki przeciwwirusowe działające miejscowo. W medycynie ludowej popularne jest smarowanie kurzajek sokiem mlecznym z glistnika jaskółcze ziele lub sokiem z mniszka pospolitego. Tego typu działania są skuteczne, gdy kurzajka nie pokryła się jeszcze grubą warstwą zrogowaciałego naskórka, czyli jest stosunkowo świeża. Potem już zgrubiały naskórek nie pozwala na przeniknięcie lekarstwa do wnętrza kurzajki. Leczenie trwa kilka miesięcy.
  • zamrażanie (krioterapia) ciekłym azotem, która jest skuteczną ale i kłopotliwą metodą pozbywania się kurzajek. Dość trudno jest bowiem określić lekarzowi, jak głęboko powinien zamrażać tkanki, aby zlikwidować wirusa, a jednocześnie nie uszkodzić trwale okolicznych tkanek. Stąd częste nawroty po jednorazowym zabiegu wymrażania.
  • elektrokoagulacja - wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na wycięciu (koagulacji) zmienionej tkanki przy pomocy urządzeń emitujących prąd zmienny o dużej częstotliwości
  • zabieg chirurgiczny (wyłyżeczkowanie, elektrochirurgia)
  • usuwanie kurzajki laserem

Kurzajki - zapobieganie zarażeniu

Infekcje wirusowe łatwo się przenoszą, nietrudno więc o zakażenie. Można jednak zminimalizować ryzyko zakażenia stosując się do kilku zasad. Ważne jest unikanie kontaktu z zakażoną osobą i ostrożność w miejscach, w którym nietrudno się zarazić, takich chociażby jak baseny lub publiczne prysznice. Należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, takich jak częste mycie rąk. W przypadku kurzajek na stopach nie wolno używać cudzych butów, chodzić boso po basenie itp. Koniecznie używajmy klapek w takich sytuacjach. Dobrze jest dbać o skórę, nawilżać ją, aby uniknąć przypadkowych zadrapań czy większych skaleczeń. Nie wolno rozdrapywać kurzajek, aby nie przenieść wirusa na zdrowe miejsca na skórze. 

Więcej o: