Jaskółcze ziele - co to jest i kiedy warto po nie sięgnąć?

Glistnik jaskółcze ziele, nazywany potocznie po prostu jaskółczym zielem, uchodzi za najlepszy, naturalny sposób na pozbycie się kurzajek. Ale to nie jedyne jego właściwości. Pomaga na bóle brzucha, łagodzi także dolegliwości miesiączkowe. Kiedy jeszcze sięgnąć po tę niezwykła roślinę?

Jaskółcze ziele dawniej stosowane było, aby zbić wysoką gorączkę. Zgodnie z wierzeniami ludowymi pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, spowolnić pracę serca. Z liści glistnika można przygotować napar, który wpływa na odpowiednią regulację czynności przewodu pokarmowego oraz działa mimo tylu zalet to stosowane jest przede wszystkim w leczeniu kurzajek (zmianę należy posmarować sokiem, który wycieka z rośliny po złamaniu). Trzeba jednak pamiętać, że choć to naturalny farmaceutyk, to w nadmiarze może być toksyczny.

Zioło to lub preparaty o nie wzbogacone można kupić w aptece bez recepty.

Jaskółcze ziele - właściwości

Glistnik jaskółcze ziele to chwast, który spotykany jest na nieużytkach i ugorach, przy drogach oraz w różnego rodzaju zaroślach. Kwitnie od kwietnia do jesieni. Sok z młodej rośliny zawiera alkaloidy izocholinowe, flawonoidy, saponiny, garbniki, sole mineralne, pektyny, aminy biogenne, garbniki i kwasy organiczne.

Z zioła wytwarza się także wyciągi alkoholowe, które polecane są osobom, które mają problemy z wątrobą (np. kolka wątrobowa), nerkami czy z drogami żółciowymi, ponieważ przyśpieszają  wydzielanie żółci oraz działają moczopędnie - dzięki temu oba układy sprawniej się oczyszczają i groźne patogeny szybciej są usuwane z organizmu.

Łagodzi także bóle reumatyczne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Skutecznie zwalcza nie tylko kurzajki ale i brodawki charakterystyczne dla kłykcin kończystych, które pojawiają się w obrębie części intymnych. Sprawdza się także w leczeniu łuszczycy oraz grzybicy paznokci czy skóry.

W wyniku działania przeciwskurczowego i przeciwbólowego (zaleca się stosowanie ziela na bóle miesiączkowe), wykazuje także pewne (niewielkie) działanie uspokajające.

Glistnik jaskółcze ziele – sposób na kurzajki

Obecny w ziele sok wykazuje silne działanie bakteriobójcze. W miejscu złamania łodygi pojawia się sok mleczny, można nim bezpośrednio smarować kurzajkę. Ale jednorazowa aplikacja to zdecydowanie za mało. Zmienioną skórę trzeba posmarować co najmniej kilka razy (kurację powinna potrwać kilka dni). Po nałożeniu soku trzeba pamiętać, o bardzo dokładnym umyciu rąk i uważać, aby sok nie trafił do oczu. 

Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Glistnik jaskółcze ziele - przeciwwskazania

Mimo że jaskółcze ziele ma udowodnione właściwości lecznicze, to może przysporzyć także problemów. Przypuszcza się, że zawarte w nim związki, które łagodzą dolegliwości wątrobowe mogą jej również szkodzić. Zdarza się, że jaskółcze ziele prowadzi do powiększenia wątroby, zapalenia wątroby oraz wzrostu bilirubiny. Nie powinno się go stosować przy jednoczesnym używaniu innych leków, które mogą zaburzać funkcje wątroby oraz przy niedrożności przewodów żółciowych.

Nie mogą go stosować osoby, które mają chorobę wrzodową, jaskrę, bo mogą zaostrzyć i przyspieszyć postęp choroby. Niebezpieczny może być także dla kobiet w ciąży. Zioło choć naturalne musi stosowane bardzo rozsądnie.  W nadmiarze może wywoływać biegunki, nudności i różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Przy lekkim przedawkowaniu obserwuje się także bóle brzucha i skurcze przewodu pokarmowego. Przyjmowanie zbyty dużych dawek glistnika jaskółcze ziele, może doprowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu, senności, ospałości oraz zaburzeniami świadomości.

Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy leczenie zielem stosowane jest zbyt długo. Dlatego jeśli chcemy skorzystać z tego rodzaju terapii najlepiej jest poradzić się specjalisty, który dobierze odpowiednią dla nas i dla schorzenia dawkę zioła oraz wyjaśni jak prawidłowo je stosować. W przeciwnym razie terapia może doprowadzić do powiązanych problemów ze zdrowiem. Także ze względu na szkodliwość ziela część naturalnych farmaceutyków z jej dodatkiem jest wycofywana z rynku.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: