Włókniak (fibroma) - niegroźna zmiana nowotworowa. Jak wyglądają włókniaki, gdzie powstają i jak się ich pozbyć?

Włókniaki to nie powód do niepokoju, choć należy pamiętać o tym, że każdą zmianę skórną warto jest pokazać lekarzowi. Włókniaki sprawiają zwykle jedynie kłopoty estetyczne lub praktyczne, na przykład zaczepiają o ubrania.

Włókniak (fibroma): co to jest?

Włókniak, z łaciny fibroma, to łagodna zmiana nowotworowa tkanki łącznej. Najczęściej nie wymaga interwencji lekarskiej. Jest to zwykle niewielki guzek, czasem obwisły ("zwisający"). Powstaje z tkanki łącznej; przybiera barwę cielistą lub lekko brązowawą. Fibroma może tworzyć się na wszystkich narządach, jednak zwykle występuje na skórze. Włókniaki dzielimy na twarde i miękkie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Włókniaki twarde to zmiany nabyte - mogą pojawić się w wyniku urazu (zranienia, ukąszenia, stanu zapalnego). W większości przypadków występują pojedynczo na kończynach górnych lub dolnych. Nie są podatne na ucisk. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć galerię zdjęć włókniaków twardych.

Włókniaki miękkie mogą występować na całym ciele. Często występują w dużej liczbie. Powstają u osób w każdym wieku, czasem są wrodzone. Dają się "wcisnąć" palcem wgłąb skóry. Zwykle obwisają, przybierają postać małych worków. Więcej o włókniakach miękkich dowiesz się stąd, a tutaj znajduje się galeria włókniaków wiszących.

Włókniak (fibroma): czy to groźne?

Jak już wspomnieliśmy, włókniaki to zmiany o charakterze łagodnym, a więc niegroźne dla zdrowia. Rosną bardzo powoli, nie dają przerzutów. Pacjenci skarżą się na nie głównie ze względów estetycznych - włókniak w widocznym miejscu może sprawiać dyskomfort psychiczny. Niekiedy fibroma rośnie w mało fortunnym miejscu, na przykład pod pachą, na powiece czy na linii stanika - wtedy po prostu przeszkadza. Jednak nawet jeśli podejrzewamy, że nasza zmiana skórna to tylko włókniak, warto ją pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu lub specjaliście dermatologowi. On rozstrzygnie, czy należy wykonać dalsze badania i doradzi co do usunięcia guzka. Zdecydowanie lepiej pojawić się najpierw u lekarza, niż w gabinecie kosmetycznym. Niektóre włókniaki są silnie unaczynione i po zabiegu usuwania mogą silnie podkrwawiać; w takiej sytuacji znacznie bezpieczniej być pod opieką lekarza.

Zobacz: ABCDE czerniaka: 5 cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

Włókniak (fibroma): występowanie

Włókniaki miękkie mają skłonność do powstawania grupach. Tworzą się na na powiekach, szyi, dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach. Grupki małych włókniaków na szyi i karku szczególnie często pojawiają się u starszych kobiet. Włókniaki twarde powstają zwykle na kończynach dolnych i górnych.

Włókniaki lubią także okolice jamy ustnej. Umiejscawiają po wewnętrznej stronie policzków oraz na podniebieniu twardym i miękkim. Te guzki powstają zwykle w wyniku podrażnienia spowodowanego spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, ugryzieniem czy źle dopasowaną protezą.

Bywa, że włókniaki występują w piersiach. Nie są groźne, chociaż, rzecz jasna, wymagają konsultacji z lekarzem, który zaleci badanie mające na celu wykluczenie wystąpienia poważniejszych zmian. Włókniak w piersiach to nie to samo co gruczolakowłókniak, łagodny nowotwór piersi (więcej o nim tutaj).

Przeczytaj: Ból piersi często bagatelizowany. Choć znamy go wszystkie, żadna nie powinna lekceważyć

Włókniaki: leczenie

Większość włókniaków nie wymaga leczenia. Usuwa się je wtedy, gdy sprawiają pacjentowi dyskomfort - czy to psychiczny, czy to natury praktycznej (na przykład gdy guzek zaczepia o ubranie). Wskazaniem do usunięcia zmiany jest również jej powiększanie się oraz zmiana wyglądu. Bywa, że niepozorny włókniak kryje pod sobą poważniejszą zmianę (dlatego każdy guzek powinien obejrzeć lekarz).

Sprawdź: Przebarwienia skórne - jak usuwać? Dla kogo laser, dla kogo piling?

Podstawową metodą usuwania większych włókniaków jest resekcja chirurgiczna (po prostu wycięcie). Umożliwia pobranie fragmentów guzka do badania histopatologicznego, które rozstrzygnie, czy zmiana rzeczywiście jest łagodna. W celu pozbycia się guzka stosuje się również krioterapię, czyli wymrażanie zmiany. Po zamrożeniu tkanki "wykruszają się" i włókniak znika. W grę wchodzi też elektroresekcja, która polega na wypalaniu guzków za pomocą prądu elektrycznego (brzmi strasznie, ale zabiegi przeprowadzane są ze znieczuleniem miejscowym). Popularną metodą pozbywania się włókniaków jest usuwanie laserowe. Laser, a właściwie wiązka światła, którą emituje, odparowuje uwodnioną tkankę guzka. W znakomitej większości przypadków laser nie pozostawia blizn.

To także może cię zainteresować:

Laserem w kurzajki, włókniaki, brodawki

Więcej o: