Mroczki przed oczami - skąd się biorą i czym grożą [NaZdrowie]

Muszki, plamki z odnogami, zygzaki, a może cienie? Nim wybierzesz się do lekarza, zastanów się, co naprawdę nietypowego widzisz. Mroczki to określenie potoczne i w ten sposób pacjenci określają bardzo różne rzeczy - wyjaśnia dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Zobacz wideo

Mroczki przed oczami? Najczęściej mówiąc o nich, mamy na myśli "męty", czyli wszelkie "przelatujące muszki", linie, drobne plamki z "odnogami". Zwykle pojawiają się, gdy patrzymy na jasne, jednolite tło. Czy trzeba się nimi przejmować? Najczęściej nie, ale trzeba o nich wspomnieć przy najbliższej okazji lekarzowi pierwszego kontaktu - mówi dr Michał Domaszewski*, lekarz rodzinny.

Mroczki - skąd się biorą?

Zazwyczaj to drobinki białka, dokładniej kolagenu pochodzącego z ciała szklistego oka. W wyniku naturalnego procesu starzenia kolagen złuszcza się i czasem gromadzi w oku. To zmniejsza ilość światła
docierającego do jego siatkówki.

Pierwsze drobinki mogą odkładać się już w życiu płodowym, ale męty to najczęściej problem osób
po 50. roku życia i krótkowidzów. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować cię do okulisty na kontrolne badanie wzroku, gdy pojawią się mroczki (męty). Zgodnie z obowiązującymi przepisami do okulisty w ramach podstawowego ubezpieczenia nie idziemy już bezpośrednio.

Mroczki - nie lekceważ

Lepiej nie zwlekać z konsultacją, jeśli:

  • mroczków wyraźnie przybywa,
  • towarzyszy im ból,
  • widzenie pogarsza się.

Tak mogą objawiać się poważne choroby siatkówki, ciała szklistego, a nawet guzy wewnątrzgałkowe.

Mroczki to też objaw cukrzycy, więc niewykluczone, że lekarz zleci diagnostykę w tym kierunku.

Mroczki bywają skutkiem urazu, nawet pozornie niegroźnego. Nie lekceważ tego wierząc, że "samo przejdzie". Okuliści przestrzegają, że pozornie błahe, powierzchowne skaleczenie oka, czasem prowadzi do poważnych powikłań

- ostrzega dr Michał Domaszewski. Nawet jeśli mroczki to jedyny niepokojący objaw po urazie oka, nie zwlekaj z konsultacją okulistyczną, choćby na ostrym dyżurze.

Może to migrena?

Jeśli twoje "mroczki" to raczej gwiazdki, zygzaki czy błyski, a potem, najczęściej po godzinie, dopada cię ból głowy, możliwe, że cierpisz na migrenę z aurą i wskazana jest konsultacja u neurologa. Migrena leczy się łatwo głównie w reklamach.W rzeczywistości wymaga dobrania
odpowiednich leków, dostępnych na receptę.

A ciemnienie w oczach i zawroty głowy? Takie mroczki:

  • czasem towarzyszą zmęczeniu,
  • pojawiają się, gdy za mało pijesz,
  • dopadają na kacu.

Jednorazowy spadek formy zdarza się każdemu, zwłaszcza taki na własne życzenie. Jeśli jednak naprawdę nie wiesz, skąd wzięło się marne samopoczucie, niepokojące stany często wracają, koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu.

Przyczyny mogą być różne - mówi dr Domaszewski - od anemii począwszy, po zagrażające życiu
zaburzenia rytmu serca.

Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinnyDr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny Milena Stańczak



Dr Michał Domaszewski
(na zdjęciu) jest lekarzem rodzinnym, na co dzień leczącym dzieci i dorosłych. Uważa, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez dostępne media. Od roku regularnie występuje jako ekspert w programie "Pytanie na śniadanie", od niedawna prowadzi bloga dr Michał oraz rozwija swój kanał na YouTube. Ma to być odpowiedź na zalew nieprawdziwych informacji od "doktora Google". Dr Domaszewski to absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Na co dzień pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej. Zajmuje się też badaniami klinicznymi leków.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem. Cykl zmienił formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?

Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj.

Więcej o: