Kolonoskopia to badanie jelita grubego, pozwalające na dokładną diagnostykę jelit, badanie niezwykle pomocne w wykrywaniu raka jelita grubego. Kolonoskopię przeprowadza się przy pomocy urządzenia, składającego się z cienkiej i giętkiej rurki zakończonej aparatem rejestrującym obraz z wnętrza jelit. Obraz jest przesyłany światłowodem do komputera. Kolonoskopię wykorzystuje się do zobrazowania stanu jelit, a także do wykonania biopsji jelita czy też niewielkich zabiegów, na przykład wycięcia polipa.
Koloskopię wykonuje się także:
Do kolonoskopii należy się odpowiednio przygotować. Chodzi o to, aby maksymalnie oczyścić jelita przed badaniem.
Tydzień przez terminem badania trzeba zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza, o ile oczywiście takie zażywamy. Ponadto nie powinno się w tym czasie zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi, takich jak Aspiryna, Acard itp. Osoby, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna) powinny uzgodnić ze swoim lekarzem zmianę lekarstw na heparynę niskocząsteczkową.
Na cztery dni przed terminem kolonoskopii musimy zmienić dietę. Unikamy jedzenia surowych owoców i warzyw, w tym takich, które mają drobne pestki, a więc: winogrona, maliny, porzeczki, truskawki, kiwi, figi, a także odrzucamy pomidory, ogórki i przetwory z tych owoców i warzyw. Ponadto nie powinno się jeść buraków i pieczywa z ziarnami maku.
Na dwa dni przed badaniem przechodzimy na dietę ubogoresztkową:
Można spożywać:
Nie powinno się jeść:
Na dzień przez badaniem zjedzone śniadanie powinno być lekkie i niezbyt obfite. To może być bułka lub chleb z masłem, serem żółtym, jajko na twardo, do tego herbata i kawa bez fusów. Na wczesny obiad można zjeść posiłek z dań półpłynnych, na przykład budyń, kleik lub kisiel. Od godziny 15-tej nie jemy już nic. Należy tylko pić dużo niegazowanej wody.
Przed badaniem trzeba będzie jeszcze wypić spore ilości preparatów przeczyszczających. To 4 litry preparatu, który przygotowujemy dodając do wody saszetki z preparatem. Całość trzeba wypić w ciągu 5-6 godzin. Można go schłodzić lub dodać soku z cytryny. Od momentu wypicia preparatu nie wolno już nic jeść. Należy natomiast pić wodę niegazowaną. Preparaty powodują wypróżnienia, oczyszczając jelita, ostatnie wypróżnienia powinno składać się już z wody, co oznacza, że organizm został oczyszczony.
Po kolonoskopii wraca się do swoich zwyczajów jedzeniowych. Przez pierwsze dni jednak zaleca się dietę lekkostrawną.