Lordoza lędźwiowa - nieprawidłowości, przyczyna i leczenie

Lordoza lędźwiowa to naturalne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dolnej części pleców. Jeżeli jednak wygięcie kręgosłupa jest zbyt duże lub, przeciwnie, prawie niewidoczne, mamy do czynienia z lordozą patologiczną: pogłębioną lub zniesioną. Wady kręgosłupa są przyczyną przewlekłego bólu mięśni pleców oraz wpływają na pracę naszych narządów wewnętrznych. Niewielkie zmiany postawy możemy korygować odpowiednimi ćwiczeniami oraz zadbać o stałe utrzymywanie prawidłowej postawy. W poważniejszych przypadkach zwróćmy się o pomoc do lekarza ortopedy.

Słowo lordoza pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie "zgięty". To bardzo obrazowe określenie opisuje naturalny kształt naszego kręgosłupa, który - aby sprostać wymaganiom ciała ustawionego w pozycji pionowej - posiada naturalne wygięcia ku przodowi. Kręgosłup dorosłego człowieka posiada trzy krzywizny. Są to: lordoza szyjna, kynoza piersiowa oraz lordoza lędźwiowa. Wszystkie razem odpowiadają za naszą prawidłową postawę. Lordozy umożliwiają nam np. dźwiganie ciężkich rzeczy bez nadmiernego narażania kręgosłupa, a powstawały w momencie przyjmowania przez człowieka pionowej postawy.

Lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa, nie może jednak odbiegać od pewnych norm. Przyjmuje się, że kąt lordozy lędźwiowej, na przykład, powinien wynosić od 30 do 50 stopni. Każde inne wygięcie jest już nieprawidłowością i wpływa na kształt naszej sylwetki oraz - oczywiście - na zdrowie i sprawność kręgosłupa.

Co to jest lordoza lędźwiowa?

Lordoza lędźwiowa to naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu w okolicy lędźwi. Jeżeli jednak skrzywienie tego odcinka kręgosłupa jest nadmiernie, mamy do czynienia z lordozą patologiczną.

Wyróżnia się dwa rodzaje wad lordozy lędźwiowej:

  • lordoza pogłębiona, inaczej hiperlordoza lędźwiowa (kręgosłup nadmierne wygina się ku przodowi)
  • lordoza zniesiona lub spłycona (kręgosłup w okolicy lędźwiowej jest zbyt wyprostowany)

Lordoza pogłębiona to wada kręgosłupa powodująca że kręgosłup wygina się w stronę brzuszną, natomiast plecy w dolnym odcinku stają się wklęsłe. Nasza sylwetka z boku przypomina wtedy nieco literę c. Brzuch jest wysunięty ku przodowi, plecy wklęsłe, a pośladki uwypuklone.

Sami możemy sprawdzić, czy nasza lordoza lędźwiowa jest prawidłowa. Leżąc płasko na plecach wsuńmy dłoń pod tylną część kręgosłupa. Jeśli wsuwamy ją swobodnie, ale nie pozostaje jednocześnie zbyt dużo przestrzeni, to nasza postawa jest poprawna.

Lordoza pogłębiona to nie tylko zewnętrzne zaburzenie w naszym wyglądzie, ale przede wszystkim przyczyna przewlekłego bólu pleców. Ma też skutki uboczne. Wśród powikłań lordozy pogłębionej wymienić możemy: zagrożenie artretyzmem, zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych w obrębie brzucha, zaburzenia w pracy nóg.

Urządzenia, które warto mieć w domowej apteczce

Jakie znamy przyczyny powstawania lordozy patologicznej?

Uważa się, że może być efektem:

  • utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała
  • braku ruchu
  • otyłości
  • innej wady kręgosłupa, która deformuje także odcinek lędźwiowy
  • urazów mechanicznych
  • niektórych schorzeń: krzywicy, osteoporozy, dystrofi mięśniowej, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, zapalenia krążków międzykręgowych, rwy kulszowej, achondroplazji (karłowatości),  tzw. kręgozmyku (przemieszczanie się kręgów względem siebie) oraz gruźlicy

Diagnoza i leczenie lordozy patologicznej

Oprócz obserwacji sylwetki pomocne w diagnozie jest badanie RTG kręgosłupa. Jeżeli nieprawidłowość nie ma przyczyn w innych chorobach somatycznych, najprawdopodobniej odpowiednie ćwiczenia i praca nad utrzymywaniem prawidłowej postawy pomogą w zwalczaniu bólu i dyskomfortu związanego z lordozą pogłębioną.

Czasami konieczne jest zażycie środków przeciwbólowych, pomocna może być także fizykoterapia, w celu wzmocnienia mięśni kręgosłupa.

Bywa też tak, że lekarz zaleca noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego, usztywniającego kręgosłup. W skrajnych przypadkach wykonuje się ponadto operacje chirurgiczne.

Więcej o: