Mole spożywcze w kuchni. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Mole spożywcze to latające, niepozorne, brązowo-szare owady, które przypominają miniaturowe ćmy. Jeśli zauważysz je w swojej kuchni, musisz podjąć z nimi walkę. Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze: jak wyglądają i skąd się biorą

Omacnica spichrzanka albo mklik mączny to owad z rzędu motyli popularnie zwany molem spożywczym. Owad ten żywi się prawie wszystkimi artykułami spożywczymi, od wszelkich rodzajów mąki przez kasze, makarony, cukier, bakalie i suszone owoce, orzechy, otręby, słodycze po karmę dla zwierząt. Trafiają do naszych kuchni najczęściej razem z zakupami. Bardzo łatwo pokonują opakowania foliowe czy papierowe torebki, dostając się do sypkich produktów. Tam składają białe okrągłe jaja. Larwy po wykluciu rozpełzają się, a następnie tworzą wokół siebie oploty z cienkiej, podobnej do pajęczyny przędzy. Taka żywność, w której zamieszkały mole spożywcze nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia, jednak nie nadaje się do jedzenia.

Zobacz wideo Pająki, mrówki, mole... Sprawdź, jak domowymi sposobami pozbyć się insektów

Jak zwalczać mole spożywcze?

Przede wszystkim należy się skutecznie pozbyć wszystkich produktów, w których mogą być te owady. W tym celu wszystkie podejrzane artykuły wyrzucamy na śmietnik i to najlepiej w szczelnie zamkniętym worku foliowym, aby żaden owad nie pozostał w domu. Nie zaatakowane artykuły można profilaktycznie przemrozić. Dobrze jest odkurzyć całe pomieszczenie, nie tylko szafki kuchenne, aby pozbyć się niewidocznych gołym okiem jajeczek owadów.

Następnie dokładnie myjemy wszystkie miejsca, gdzie przechowywane są artykuły żywnościowe. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Szafki kuchenne należy umyć w środku i na zewnątrz. Dobrze jest do szafek wstawić na jakiś czas otwarte naczynie z lekko podgrzanym octem. Zanim umieścimy w szafkach artykuły spożywcze możemy położyć na półkach parę goździków, listki laurowe czy kulki o zapachu cytrynowym -  te specyfiki skutecznie odstraszają mole spożywcze. Pozostałe, latające osobniki można wyeliminować za pomocą pułapek na mole spożywcze. Są to klejące płytki nasączone substancjami wabiącymi samce. Umieszczone na drzwiach szafek kuchennych, nie tylko wyłapują owady, ale i pokazują czy mamy problem z molami spożywczymi.

Jak uniknąć nalotu moli spożywczych?

Aby uniknąć ponownej inwazji moli spożywczych należy wszystkie sypkie artykuły żywnościowe przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Najlepiej nadają się do tego szklane słoiki czy metalowe puszki. Pojemniki takie warto co jakiś czas dokładnie umyć w środku i na zewnątrz. Jeśli nawet zdarzy nam się znów przynieść mole spożywcze do domu, to unikniemy ich gnieżdżenia się w kolejnych produktach i walka z nimi będzie łatwiejsza i szybsza.

Może cię też zainteresować:

Więcej o: