Muszka owocówka, Drosophila melonogaster, oznacza z greki ciemnobrzucha miłośniczka rosy. Żywi się drożdżami z fermentujących soków owocowych. Nie interesuje się świeżymi owocami, nie powoduje szkód w sadach, więc formalnie nie jest zaliczana do szkodników. Muszki owocówki jak wszystkie owady mogą przenosić drobnoustroje.
Muszki owocówki najczęściej przynosimy do domu razem z zakupami z targu. W nadpsutych owocach mogą znajdować się ich jajeczka lub larwy, z których po kilku dniach wyrastają dorosłe osobniki. Cykl życia tych owadów jest krótki, więc gatunek ten rozmnaża się bardzo szybko.
Warto przestrzegać prostych zasad, dzięki którym możemy uniknąć nieproszonych gości. Przede wszystkim dbajmy o czystość zlewu i blatu w kuchni. Muszki owocówki wyczuwają zapach fermentujących owoców z odległości kilkunastu metrów. Po powrocie z zakupów od razu zróbmy przegląd owoców. Nadpsute egzemplarze wyrzućmy, resztę schowajmy do lodówki lub przykryjmy.
Zamykajmy kosz na śmieci i jak najczęściej go opróżniamy. Pojemników po żywności nie zaszkodzi przed wyrzuceniem przepłukać.
Szczelnie zakręcajmy słoiki z przetworami owocowymi i butelki soku. Muszki owocówki nie gardzą smakiem wina, więc dopóki trwa lato, nie zostawiajmy resztek tego trunku w otwartej butelce.
Zanim wyruszysz na wojnę z muchami, wypróbuj ostatni dyplomatyczny sposób odstraszenia wroga. Muszki owocówki nie cierpią miętowego zapachu, więc posadź w kuchni to aromatyczne zioło lub wypróbuj mentolowe odświeżacze powietrza.
Jeśli zapobiegliwość mimo wszystko zawiedzie, wypróbuj skuteczne sposoby zwalczania tych owadów. W sklepach można kupić gotowe chemiczne środki na muszki, jednak stosowanie ich wymaga sporej dozy ostrożności. Trzeba starannie unikać ich kontaktu z żywnością, a po zakończonej “akcji” dokładnie umyć kuchnię.
Domowe, naturalne środki odstraszające muszki są bezpieczniejsze i łatwe do wykonania.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się intruzów jest własnoręcznie przygotowana prosta pułapka. Pojemnik z owocami należy szczelnie przykryć folią spożywczą i zrobić w niej małe otwory. Zwabione zapachem muchy znajdą sposób, by dostać się do pożywienia, jednak mają niewielkie szanse na wydostanie się ze śmiercionośnej pułapki.
Na podobnej zasadzie działa inna pułapka, szczególnie polecana przez doświadczone gospodynie domowe. Mieszanina octu jabłkowego lub winnego z płynem do mycia naczyń działa jak niezawodny wabik na te żarłoczne owady. Wystarczy kilkanaście godzin, żeby utopić hordę niepożądanych gości.
Jeśli okoliczności zmuszą cię do zmiany strategii, elektronika przyjdzie ci z odsieczą. Sięgnij po odkurzacz lub...suszarkę. Te metody sprawiają wrażenie drastycznych, ale cel uświęca środki.
Muszka owocówka jest jednak pożyteczna dla człowieka
Pamiętajmy, że muszkom owocówkom, chociaż irytującym w mieszkaniu, zawdzięczamy wielki postęp w nauce. To one posłużyły za model w badaniach genetycznych.
Największym odkryciem genetyków było stwierdzenie, że niektóre geny powtarzają się u ludzi. Jednym z takich genów jest gen odpowiedzialny za hamowanie rozwoju nowotworów. Drosophila melanogaster jest jednym z pierwszych organizmów, których DNA zostało całkowicie zsekwencjonowane.
Komary, czyli letnia zmora - jak się ich pozbyć