Muszka owocówka - jak się jej pozbyć? Metody na ochronę przed nieproszonymi "gośćmi"

Muszka owocówka to niewielki (2-3 mm) owad, który żywi się sokami fermentujących owoców i warzyw. Czy przenosi choroby? Jak się pozbyć muszki owocówki?

Muszka owocówka, Drosophila melonogaster, oznacza z greki ciemnobrzucha miłośniczka rosy. Żywi się drożdżami z fermentujących soków owocowych. Nie interesuje się świeżymi owocami, nie powoduje szkód w sadach, więc formalnie nie jest zaliczana do szkodników. Muszki owocówki jak wszystkie owady mogą przenosić drobnoustroje.

Muszki owocówki najczęściej przynosimy do domu razem z zakupami z targu. W nadpsutych owocach mogą znajdować się ich jajeczka lub larwy, z których po kilku dniach wyrastają dorosłe osobniki. Cykl życia tych owadów jest krótki, więc gatunek ten rozmnaża się bardzo szybko. 

Z tym mykiem pozbędziesz się owadów z domu. Pomogą ci w tym drożdże i cukier

Muszka owocówka - jak się przed nią chronić

Warto przestrzegać prostych zasad, dzięki którym możemy uniknąć nieproszonych gości. Przede wszystkim dbajmy o czystość zlewu i blatu w kuchni. Muszki owocówki wyczuwają zapach fermentujących owoców z odległości kilkunastu metrów. Po powrocie z zakupów od razu zróbmy przegląd owoców. Nadpsute egzemplarze wyrzućmy, resztę schowajmy do lodówki lub przykryjmy.

Zamykajmy kosz na śmieci i jak najczęściej go opróżniamy. Pojemników po żywności nie zaszkodzi przed wyrzuceniem przepłukać.

Szczelnie zakręcajmy słoiki z przetworami owocowymi i butelki soku. Muszki owocówki nie gardzą smakiem wina, więc dopóki trwa lato, nie zostawiajmy resztek tego trunku w otwartej butelce.

Muszka owocówka - jak ją odstraszyć?

Zanim wyruszysz na wojnę z muchami, wypróbuj ostatni dyplomatyczny sposób odstraszenia wroga. Muszki owocówki nie cierpią miętowego zapachu, więc posadź w kuchni to aromatyczne zioło lub wypróbuj mentolowe odświeżacze powietrza.

A gdy pozostają już tylko pułapki...

Jeśli zapobiegliwość mimo wszystko zawiedzie, wypróbuj skuteczne sposoby zwalczania tych owadów. W sklepach można kupić gotowe chemiczne środki na muszki, jednak stosowanie ich wymaga sporej dozy ostrożności. Trzeba starannie unikać ich kontaktu z żywnością, a po zakończonej “akcji” dokładnie umyć kuchnię.

Domowe, naturalne środki odstraszające muszki są bezpieczniejsze i łatwe do wykonania.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się intruzów jest własnoręcznie przygotowana prosta pułapka. Pojemnik z owocami należy szczelnie przykryć folią spożywczą i zrobić w niej małe otwory. Zwabione zapachem muchy znajdą sposób, by dostać się do pożywienia, jednak mają niewielkie szanse na wydostanie się ze śmiercionośnej pułapki.

Na podobnej zasadzie działa inna pułapka, szczególnie polecana przez doświadczone gospodynie domowe. Mieszanina octu jabłkowego lub winnego z płynem do mycia naczyń działa jak niezawodny wabik na te żarłoczne owady. Wystarczy kilkanaście godzin, żeby utopić hordę niepożądanych gości.

Jeśli okoliczności zmuszą cię do zmiany strategii, elektronika przyjdzie ci z odsieczą. Sięgnij po odkurzacz lub...suszarkę. Te metody sprawiają wrażenie drastycznych, ale cel uświęca środki.

Muszka owocówka jest jednak pożyteczna dla człowieka

Pamiętajmy, że muszkom owocówkom, chociaż irytującym w mieszkaniu, zawdzięczamy wielki postęp w nauce. To one posłużyły za model w badaniach genetycznych.

Największym odkryciem genetyków było stwierdzenie, że niektóre geny powtarzają się u ludzi. Jednym z takich genów jest gen odpowiedzialny za hamowanie rozwoju nowotworów. Drosophila melanogaster jest jednym z pierwszych organizmów, których DNA zostało całkowicie zsekwencjonowane.

Może cię też zainteresować:

Komary, czyli letnia zmora - jak się ich pozbyć

Użądlenie osy - co należy zrobić?

Turkuć podjadek - charakterystyka, larwa, głos, czy gryzie

Więcej o:
Komentarze (16)
Muszka owocówka - jak się jej pozbyć? Metody na ochronę przed nieproszonymi "gośćmi"
Zaloguj się
 • antypiss

  Oceniono 11 razy 9

  "Muszki owocówki nie cierpią miętowego zapachu". Przetestowałem, leciały do mięty jak muchy do ...

 • nie_alicja

  Oceniono 10 razy 8

  kiedy już się pisze uroczą łacińską nazwę, wypada sprawdzić, czy nie ma w niej błędu.

 • stanislawperkoz

  Oceniono 8 razy 6

  Do wódki nie lecą...

 • Imri Sizara

  Oceniono 6 razy 4

  Metalowa miska + obierki ziemniaków i/lub skórki pomarańczy/cytryny + cierpliwość + zapalniczka + dezodorant

  15 min i nie ma problemu.

 • yayebye

  Oceniono 5 razy 3

  Powiem tak,

  Żadne z domowych sposobów nie rozwiązały problemu.
  Obserwowana w domu liczba muszek "n" przed stosowaniem domowych pułapek, po zainstalowaniu pułapek zmieniała się w "n+p" gdzie "p" to liczba much w pułapce ;)

  Problem był w nowym mieszkaniu - mnóstwo muszek owocowych (może robotnicy pozostawiali resztki spożywcze w szybach wentylacyjnych), mimo czystości w domu i żadnych artykułów spożywczych "na wierzchu".
  Po zimie - od wiosny spokój, jak ręką odjął.

 • uenostation54

  Oceniono 2 razy 2

  usunąć owoce z domu na jakiś czas lub trzymać je w lodówce - problem rozwiąże się sam.

 • emilly_davisson

  Oceniono 4 razy 2

  Potwierdzam nieskuteczność każdej z wymienionych metod. Najskuteczniejszy jest odkurzacz. plus odkurzanie muszek co pół godziny :(. Przestrzegam przed WROTYCZEM, który rzekomo umieszczony w kuchni odstrasza muchy i inne owady: ww. uwielbiają wrotycz.

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 3 razy 1

  wielu powie, że wariat, ale ja łapię i wypraszam na zewnątrz. wszystko trzeba zabijać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX