Jodyna: właściwości, zastosowanie

Jodyna jest jednym z najlepszych środków służących do dezynfekcji ran. Jednak ten prosty I łatwo dostępny preparat, który możemy kupić w każdej aptece bez recepty, ma również wiele innych zastosowań, m.in. w dermatologii.

Jodyna jest trzyprocentowym roztworem jodu w 90 proc. alkoholu etylowym z dodatkiem 1 proc. jodku potasu. Preparat ma bardzo charakterystyczny, ciemnożółty kolor. Wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze, dlatego ma szerokie zastosowanie w medycynie rodzinnej oraz dermatologii.

Właściwości i zastosowanie jodyny

Jodyna działa zabójczo na bakterie, wirusy i grzyby. W związku z tym świetnie nadaje się do odkażania drobnych ran, obtarć. Warto przy tym pamiętać, że jodyną polewa się okolice uszkodzeń, nie wlewa się środka bezpośrednio do rany. Można ją również stosować z powodzeniem na skórę w przypadku wystąpienia grzybicy. Ponadto jodyna sprawdza się jako preparat do płukania gardła w stanach zapalnych oraz przy powiększeniu migdałków.

Odkażające właściwości jodyny można wykorzystać również w chwili, gdy musimy odkazić wodę z niepewnego źródła lub podczas podróży po egzotycznych krajach, gdzie ma ona odmienną florę bakteryjną.

Jodyna i jej szerokie zastosowanie

Jodyna ma również zastosowanie w dermatologii. Sprawdza się w leczeniu trądziku, ponieważ ma silne właściwości dezynfekujące. Przez wiele lat preparat stosowano również jako środek zmniejszający zmarszczki i ujędrniający skórę. Jodyna była również poprzedniczką samoopalaczy.

Jak pozbyć się wszy?

Niektórzy stosują również jodynę w leczeniu niedoczynności tarczycy, ponieważ w takich przypadkach organizm często ma niedobór jodu. Można to łatwo sprawdzić, smarując fragment skóry preparatem. Im większe zapotrzebowanie na jod, tym szybciej środek się wchłonie. Po kilku dniach stosowania jodyna będzie się wchłaniać coraz wolniej, co będzie oznaczało, że braki w organizmie zostały uzupełnione.

Przecwiwwskazania do stosowania jodyny

Jodyny nie powinny stosować osoby, które wykazują nadwrażliwość na jej składniki, np. na jod. Nie jest wskazane jej używanie przez osoby z nadczynnością tarczycy, opryszczkowym zapaleniem skóry, gruźlicy. Nie jest też zalecana u dzieci poniżej 3. roku życia.

Jodyna może też spowodować nieprzyjemne dolegliwości na skórze np. wysypkę czy podrażnienie. Jeśli dostanie się do oczu może je podrażnić, wywołać ból i swędzenie, problemy z widzeniem oraz łzawienie. Wąchanie jodyny może skończyć się podrażniem dróg oddechowych, w niektórych wypadkach mogą wystąpić nawet duszności. Spożycie jodyny może natomiast skutkować bólem brzucha, wymiotami, zmniejszeniem ciśnienia i uciskiem na klatkę piersiową.

Może cię też zainteresować:

Allicyna - supermoc czosnku. Co to jest, jak powstaje i gdzie jej szukać?

Więcej o: