W aptekach dostępne są leki nasenne bez recepty - są to zwykle tabletki ziołowe o łagodniejszym działaniu oraz na receptę, które posiadają w swoim składzie mocniejsze, chemiczne składniki.
Tabletki nasenne mają wpływ na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Oddziałują one na naszą psychikę, nastroje, relacje z ludźmi, sprawność umysłową. Część z nich może zmieniać naszą osobowość i prowadzić do niebezpiecznego uzależnienia.
Leki nasenne dzielimy na dwie grupy:
Najbezpieczniejszą grupą są ziołowe tabletki nasenne. Zazwyczaj są dostępne bez recepty. Warto zapytać o nie zaufanego farmaceutę. Jednak również i one mogą prowadzić do psychicznego uzależnienia, dlatego powinniśmy je brać tylko przez określony, niedługi czas.
Najbardziej niebezpieczną grupą leków nasennych są barbiturany. Działają one aż do 20 godzin. Szybko uzależniają, mogą nawet prowadzić do zatrucia organizmu. Na podobnej zasadzie działają benzodiazepiny. Te leki wydawane są wyłącznie na receptę, po uprzedniej konsultacji z lekarzem psychiatrą.
Każda grupa leków nasennych działa nieco inaczej. Ich mechanizm jest związany z układem GABA. Warto mieć świadomość, że w żaden sposób nie leczą one bezsenności. Ułatwiają zasypianie, pomagają się zrelaksować, hamują lub niwelują stany lękowe - ale nie wpływają w żaden sposób na przyczynę problemu, która spowodowała, że nie potrafimy zasnąć i przespać spokojnie całej nocy. Po odłożeniu leków problem powraca, a niejednokrotnie nawet nasila się. Bardzo niebezpieczne jest ich silne oddziaływanie z alkoholem, dlatego należy bezwzględnie z niego zrezygnować na czas spożywania leków.
Tabletki z melatoniną pomagają organizmowi zmniejszyć aktywność i wydzielić odpowiednie hormony.
Benzodiazepiny stymulują receptory BDZ, co zwiększa powinowactwo GABA. Prowadzi to do zmniejszenia pobudliwości neuronów, co daje działanie uspokajające i nasenne.
Leki nasenne powinniśmy stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem, najlepiej psychiatrą. Nie warto sięgać po nie po jednej lub dwóch nieprzespanych nocach - może to być stan krótkotrwały, wywołany przejściowym stresem. Jeżeli jednak ten okres się przedłuża, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Na początek może to być lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętajmy jednak, by nie przyjmować od niego leków, jeżeli przepisze nam nasenne tabletki psychotropowe. Otrzymanie takiej recepty wymaga kontaktu ze specjalistą - psychiatrą. Lekarz rodzinny może nam jedynie zalecić techniki relaksacyjne lub uspokajające leki na bazie ziół.
Pierwszym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest brak uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie należy sięgać po tabletki w sytuacji, gdy jesteśmy podatni na uzależnienia lub tkwimy w jakimś nałogu - np. alkoholowym. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i dokładnie czytać ulotkę: niektóre typy leków są niedozwolone przy poszczególnych rodzajach schorzeń. Szczególną ostrożność powinny zachować: osoby cierpiące na choroby serca, duszności, choroby psychiczne (np. psychozy), chorzy z uszkodzoną wątrobą oraz kobiety w ciąży.
Skutkami ubocznymi stosowania leków nasennych są m. in.:
W trakcie stosowania leków nasennych należy bezwzględnie unikać spożywania jakiegokolwiek alkoholu. Jeśli chcemy zachować pełną ostrożność, powinniśmy to robić również w przypadku tych leków, których ulotka nie zawiera informacji o tego rodzaju zagrożeniu. Nie mamy bowiem pewności, jak wpłynie na nasz indywidualny organizm tego rodzaju mieszanka. Alkohol może wejść w interakcję z lekiem i spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Czytajmy ulotki, stosujmy się do zaleceń lekarzy i unikajmy spożywania wszelkich trunków alkoholowych w trakcie leczenia.
Tabletki nasenne dostępne bez recepty są polecane dla osób, których problem z bezsennością dopiero się rozpoczął. Mogą je stosować również ci, którzy chwilowo żyją w większym niż dotychczas stresie. Zapobiegają one epizodom budzenia się w nocy oraz pomagają zasypiać. Najczęściej mają one w składzie melisę oraz wyciąg z szyszek chmielu. Czasem jest to melatonina w pigułkach. Z reguły są to leki nasenne nieuzależniające - ich długotrwałe spożywanie może jednak doprowadzić do uzależnienia psychicznego, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli boimy się nałogu, to pytajmy farmaceutę o leki nasenne, które nie uzależniają.
Leki nasenne bez recepty - nazwy:
Mocne leki nasenne bez recepty to krople walerianowe lub czysta melatonina. W aptece powinniśmy otrzymać informację, w jakich proporcjach je stosować. O najsilniejsze leki nasenne bez recepty zapytajmy zaufanego lekarza.
Wśród leków nasennych na receptę najlepiej wybierać tabletki nowej generacji. Nie uzależniają i są bezpieczne w trakcie stosowania. Pytajmy o nie doświadczonego psychiatrę. Do bardzo silnych leków nasennych na receptę należą benzodiazepiny. Powinny być przepisywane wyłącznie przez specjalistów. Pod żadnym pozorem nie należy przyjmować ich bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Najsilniejsze leki nasenne mogą być podawane tylko w wyjątkowo trudnych sytuacjach, pod czujnym okiem lekarza.
Leki nasenne na receptę - nazwy:
Wszystkie leki nasenne dostępne na receptę grożą uzależnieniem. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarzy i nie zwiększać samodzielnie dawek.
Leki nasenne nie są polecane w okresie ciąży, a niektóre z nich wręcz surowo zabronione. Należy wystrzegać się wszelkich leków psychotropowych. Gdy faktycznie mamy poważny problem ze snem w tym czasie, skontaktujmy się z lekarzem. Nie zaszkodzi nam picie naparów z melisy. Warto zacząć od naturalnych metod relaksacji, a leki nasenne traktować jako ostateczność. Sprawdzają się ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Można również spróbować muzyki relaksacyjnej: np. słuchania śpiewu ptaków, odgłosów natury lub wyciszającej muzyki klasycznej czy jazzowej. Można również wypić szklankę gorącego mleka lub zjeść posiłek bogaty w węglowodany.
To również może cię zainteresować:
Insomnia - jedna z chorób cywilizacyjnych
Domowe sposoby na bezsenność - co robić, gdy nie możesz usnąć?