Dehydratacja kr±¿ka miêdzykrêgowego i jej przyczyny

Miêdzy krêgami znajduj± siê kr±¿ki powszechnie nazywane dyskami. To one odpowiadaj± za tworzenie struktury krêgos³upa. J±dro mia¿d¿yste, które buduje kr±¿ek, jest odpowiednio uwodnione, dziêki czemu mo¿liwe jest przenoszenie sporych obci±¿eñ. Je¶li w obrêbie tych kr±¿ków pojawi± siê jakie¶ zmiany, wówczas odczuwa siê spory ból. Ma na to wp³yw tak¿e wiek, bo krêgos³up przez wiele lat nara¿ony jest na przeci±¿enia, w wyniku czego zmniejsza siê elastyczno¶æ kr±¿ków. Jednym z problemów, jakie mog± dotyczyæ krêgos³upa, jest dyskopatia. Mo¿e siê ona pojawiæ w wyniku dehydratacji kr±¿ka miêdzykrêgowego.

Dehydratacja kr±¿ka miêdzykrêgowego - czym jest

Dehydratacja kr±¿ka miêdzykrêgowego to po prostu zmniejszenie zawarto¶ci wody w dysku. Kr±¿ek miêdzykrêgowy ma funkcjê amortyzacyjn±, a jego odwodnienie sprawia, ¿e przestaje nale¿ycie spe³niaæ tê funkcjê. Kiedy choroba siê rozwija, dochodzi do zwyrodnienia kr±¿ka, przez co mog± siê tworzyæ skupiska gazu, a to z kolei prowadzi do zwapnieñ.

Bardzo czêsto dehydratacja kr±¿ków miêdzykrêgowych nie daje ¿adnych objawów, dlatego te¿ trudno podj±æ jakie¶ kroki zmniejszaj±ce problem.

Dehydratacjê mog± powodowaæ ró¿ne czynniki, jednak nie wszystkie zosta³y do koñca poznane. Prawdopodobnie mo¿na wyrzuciæ z krêgu podejrzeñ picie zbyt ma³ej ilo¶ci wody. Bezpo¶redni± przyczyn± bêdzie natomiast doprowadzenie do uszkodzenia pier¶cienia w³óknistego w dysku, a to z kolei mo¿e wynikaæ ze:

  • zbytniego d¼wigania ciê¿arów przede wszystkim przy przybieraniu nieodpowiedniej postawy cia³a (zaokr±glonych pleców albo skrêtu tu³owia),
  • d³ugiego siedzenia w jednej pozycji, bo prowadzi to do uszkodzenia dysków,
  • oty³o¶ci,
  • siedz±cego trybu ¿ycia.

Zdarza siê te¿ niejednokrotnie, ¿e wp³yw na pojawienie siê dehydratacji kr±¿ka miêdzykrêgowego ma przepuklina krêgos³upa.

Czy supertwarde pod³o¿e jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Objawy dehydratacji kr±¿ka miêdzykrêgowego

Kiedy pojawia siê dehydratacja, czêsto nie widaæ ¿adnych tego objawów, ale czê¶æ osób skar¿y siê na lumbago, rwê kulszow±, barkow± albo udow±.

Kiedy dochodzi do utraty wody w kr±¿ku miêdzykrêgowym, wówczas dysk traci swoj± dotychczasow± sprê¿ysto¶æ. Wysoko¶æ dysku zostaje obni¿ona i powiêksza siê przestrzeñ miêdzykrêgowa. Dysk traci swe zdolno¶ci amortyzacyjne, przez co nie mo¿e spe³niaæ swojej funkcji. Poniewa¿ dysk nie mo¿e utrzymywaæ przeci±¿eñ, to wysi³ek spada na stawy miêdzykrêgowe, a przez to dochodzi do ich zbytniego przeci±¿enia. Wynikiem tego jest spory ból krêgos³upa i w³a¶nie w tym miejscu pojawia siê znane lumbago, czyli ból w dolnej czê¶ci pleców.

Drugim rodzajem bólu, jaki mo¿e siê pojawiaæ w przypadku dehydratacji kr±¿ka miêdzykrêgowego, jest rwa kulszowa. Jest to bardzo silny stan zapalny, który pojawia siê, kiedy j±dro mia¿d¿yste z dysku przedostaje siê na zewn±trz, wówczas organizm natychmiast reaguje, poniewa¿ zauwa¿a, ¿e pojawi³a siê niepo¿±dana substancja. Taki ból dodatkowo jest zwi±zany z obrzêkiem tkanek. W zale¿no¶ci od tego, gdzie dok³adnie znajduje siê dysk ze stanem zapalnym, mo¿na siê spodziewaæ rwy kulszowej, rwy udowej albo barkowej. Ból jest ogromny, na szczê¶cie mo¿na go leczyæ za pomoc± leków przeciwzapalnych. Najlepiej, aby dotar³y one bezpo¶rednio do siedliska stanu zapalnego.

Dehydratacja kr±¿ków miêdzykrêgowych - rezonans magnetyczny

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy w krêgos³upie faktycznie zasz³y jakie¶ zmiany, jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Dziêki niemu mo¿na dostrzec zmiany zwyrodnieniowe spowodowane dehydratacj±.

Leczenie dehydratacji kr±¿ka miêdzykrêgowego

Dehydratacja w zasadzie nie mo¿e byæ leczona - szczególnie je¶li nie daje ¿adnych objawów. Leczeniu podlega to, co szczególnie utrudnia codzienne funkcjonowanie, czyli rwa kulszowa albo ból krêgos³upa. Kiedy dosz³o do dehydratacji, trzeba pamiêtaæ, ¿e nale¿y bardziej zadbaæ o swój krêgos³up, poniewa¿ taki problem mo¿e siê powtórzyæ. Dlatego tak istotne wydaje siê wdro¿enie w³a¶ciwych treningów, wiêcej aktywno¶ci fizycznej oraz unormowanie masy cia³a jako jednej z przyczyn pojawienia siê bólów. Trzeba postawiæ na zapobieganie przyczynom, aby ubezpieczyæ siê na przysz³o¶æ.

Przeczytaj tak¿e: