Zielona kawa, czy odchudza?

Mimo że niewiele różni się od ?zwykłej? kawy przez wielu została uznana za rewolucyjny środek w walce ze zbędnymi kilogramami. Wzrost zainteresowania tą substancją zachęcił badaczy do sprawdzenia w czym tkwi sekret jej popularności. Niestety, testy i płynące z nich spostrzeżenia, nie pozwoliły im na podzielenie rosnącego entuzjazmu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

"Magiczna" zielona kawa to nic innego jak zwykła kawa, która nie została poddana obróbce. I choć na tym jej niepowtarzalność się kończy pozwoliło jej to otrzymać miano "rewolucyjnego środka" i trafić do preparatów na odchudzanie. Ich skuteczność, jak nie od dziś wiadomo, budzi ogromne wątpliwości.

Kwasem w odchudzanie

Zdaniem propagatorów odchudzania z pomocą zielonej kawy składnikiem odpowiedzialnym za sukces takiej terapii jest kwas chlorogenowy. Związek ten zaliczany jest do naturalnych antyoksydantów i można go znaleźć przede wszystkim w tkankach roślin (tj. śliwkach , pokrzywie, owocach kakaowca). Część badaczy przypisuje mu działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe.

Obecność zielonej kawy w środkach na odchudzanie ma sprawić, że organizm nie będzie wykorzystywał cukrów dostarczanych mu wraz z pożywieniem, a zacznie korzystać ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Czy to dobrze? Okazuje się, że zdania są tu bardzo podzielone.

Dawno temu w Ameryce

Pierwszy raz, na tak szeroką skalę, świat usłyszał o odchudzających właściwościach zielonej kawy za sprawą amerykańskiego lekarza - celebryty dr. Mehmeta Oza. Aby potwierdzić deklamowane przez siebie tezy on i jego ekipa przeprowadzili odpowiednie testy. Uczestniczki medialnego badania traciły średnio 2 kg w dwa tygodnie. W opinii doktora to niezwykle obiecujące wyniki. Pytanie tylko, czy mają one przełożenie na prawdziwe życie z dala od telewizyjnej szopki?

A wątpliwości i zarzutów jest wiele. Specjaliści, którzy przyglądali się eksperymentowi zaznaczają, że żadna z koordynujących je osób nie posiada odpowiedniej wiedzy oraz wykształcenia. Nie mają także żadnych dokonań na polu walki z otyłością. Co gorsza niespełnione zostały podstawowe formalności, które pozwoliłyby wyniki takich badań uznać za wiążące i istotne.

Poważne badania?

Odrębnego zdania są specjaliści z American Chemical Society. Przeprowadzone przez nich testy dowiodły, że kwas chlorogenowym (CGA), czyli składnik "odchudzający" nie działa. Co gorsza, może prowadzić do odkładania się tłuszczów w wątrobie . Badacze przez blisko 12 tygodni podawali myszom wspomniany preparat.

Biorące udział w eksperymencie gryzonie podzielono na trzy grupy. W pierwszej grupie nie wprowadzono żadnych zmian, w drugiej dieta obfitowała w tłuszcze, zaś w trzeciej obok pokarmów o wysokiej kaloryczności, w ich diecie znalazł się także CGA. Celem badania było potwierdzenie lub wykluczenie wzrostu czynnika odpowiedzialnego za wystąpienie zespołu metabolicznego. Okazało się, że gryzonie, które przyjmowały cudowny środek nie tylko nie traciły na wadze, ale też nie uchroniły się przed odkładaniem tkanki tłuszczowej (największe złogi pojawiły się m.in. w wątrobie). - Badanie to sugeruje, że suplementacja CGA w diecie o wysokiej zawartości tłuszczu, nie chroni przed wystąpieniem cech zespołu metabolicznego w diecie otyłych myszy - stwierdzili badacze w artykule opublikowanym w "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Postaw na klasykę

Każda nowinka i rewolucja mająca ułatwić i przyśpieszyć tracenie zbędnych kilogramów budzą ogromne emocje. Mimo że kolejne badania podważają ich skuteczność to rzesza osób gotowych zaryzykować własne zdrowie czy życie rośnie. Apele o rozsądek i racjonalne odchudzanie z pomocą odpowiednio opracowanej diety i aktywności fizycznej często trafiają w próżnię.

Czytaj także:

Tylko "wolne" odchudzanie jest skuteczne? Niekoniecznie!

ABC nadwagi i otyłości

Dlaczego tyjemy, gdy robi się zimno?

Dwa dni diety w tygodniu skuteczniejsze niż ciągły reżim?

Odchudzanie bez diety? Sprawdź, jak to zrobić

Więcej o: