Fosfor: dlaczego jest nam niezbędny

Fosfor to makroelement bez którego nie mogłaby prawidłowo funkcjonować żadna komórka w ludzkim organizmie. Odpowiada m.in. za przepływ energii, buduje kości oraz łańcuchy kwasów nukleinowych.
Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Fosfor jest podobnie jak wapń i żelazo niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Około 80-90 proc. fosforu występuje w organizmie w kościach i szkliwie zębów , zazwyczaj w połączeniu z wapniem. Fosfor w postaci kwasu fosforowego występuje jako składnik kwasu DNA i RNA i bez niego komórki nie są w stanie prawidłowo wzrastać, dzielić się i funkcjonować. Wiele enzymów oraz kompleks witamin z grupy B wymaga fosforu do prawidłowego funkcjonowania. Fosfor jest podstawą metabolizmu węglowodorów, tłuszczu i białek. Pierwiastek ten umożliwia rozprowadzanie substancji odżywczych w organizmie.

Zapotrzebowanie

 • Niemowlęta

  od urodzenia do 6 miesiąca życia 100 mg dziennie


  od 6 miesiąca życia do roku 275 mg dziennie

 • Dzieci

  od roku do 3 lat 460 mg dziennie


  od 4 lat do 8 lat 500 mg dziennie


  od 9 lat do 13 lat 1250 mg dziennie

 • Dorośli

  14 lat do 18 lat 1250 mg dziennie


  19 lat w wzwyż 700 mg dziennie

 • Kobiety w ciąży

  1250 mg dziennie


  Kobiety w ciąży powyżej 18 roku życia 700 mg dziennie

 • Kobiety karmiące

  1000 mg dziennie

 • Źródło:

 • Wszystkie produkty bogate w białko (ser żółty, jaja, mleko , pozostały nabiał, mięso, ryby )

 • Produkty pełnoziarniste

 • Ciemny ryż

  Deficyt


  Objawy: Niedobory i symptomy z nimi związane spotykamy bardzo rzadko. Jest to związane z występowaniem fosforu prawie we wszystkich produktach spożywczych. Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach, w których byli w stanie doprowadzić do pełnoobjawowej krzywicy, ciężkich niedoborów witaminy D objawiających się utratą wapnia - wszystko to wystąpiło w przebiegu ograniczenia podaży fosforu w diecie.


  Ważne informacje


  Dietetycy ostrzegają tych, którzy piją duże ilości napojów gazowanych i tych którzy spożywają duże ilości mięsa. Może to spowodować nadmiar fosforu w surowicy krwi i zaburzać wchłanianie żelaza, jak również wpływać na stosunek wapnia do fosforanów, a to prowadzić może do osteoporozy .

  Czytaj także:

  Witaminy z grupy B: ukoją nerwy i wspomogą metabolizm

  Makroelementy: minerały niezbędne do życia

  Potas

  Kapsaicyna, ogień prosto z natury

  Saponiny