jądra
-
UKŁAD PŁCIOWY MĘSKI - funkcje, budowa i najczęstsze dolegliwości
Układ płciowy męski odpowiada za produkcję i przeniesienie plemników do narządów rodnych kobiety, a także wytworzenie hormonów płciowych. Zbudowany jest z narządów zewnętrznych - prącia i moszny, a także narządów wewnętrznych - jąder, gruczołów...
-
Hipogonadyzm męski - objawy, diagnoza, leczenie
Testosteron to hormon odgrywający kluczową rolę w czasie tworzenia oraz rozwoju najważniejszych u mężczyzn cech płciowych. Jego niedobór może wywołać tzw. hipogonadyzm męski. Medycyna wyróżnia postać pierwotną oraz wtórną schorzenia.
-
Eunuchoidyzm - objawy, diagnoza, leczenie
Eunochoidyzm to zaburzenie hormonalne dotykające przede wszystkim mężczyzn. Schorzenie może być wrodzone lub nabyte i charakteryzuje się całkowitym brakiem testosteronu w organizmie. Nazwa choroby pochodzi od greckiego słowa ?eunuch?, i oznacza...
-
Zawał jądra: przypadłość młodych mężczyzn
Zawał jądra może pojawić się z kilku przyczyn. Najczęściej jednak spotyka młodych chłopców aktywnie uprawiających sport lub tych, którzy przechodzili tzw. skręt powrózka nasiennego. Niezależnie od czynnika aktywującego zawał, konieczna jest...
-
Hormon luteinizujący (lutropina, LH)
Ułatwia zaplanowanie ciąży, walczy z niepłodnością lub wskazuje na chorobę jajników. Hormon luteinizujący, bo o nim mowa, występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn a nieprawidłowości w jego stężeniu mogą zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne.
-
Androgeny, czyli hormony płciowe
To szczególnie ważna grupa hormonów. Ich rolą jest nie tylko kontrola i prawidłowy rozwój cech płciowych, ale i oddziaływanie, niezależnie od płci, na cały organizm. Są nam niezbędne, a ich niedobór lub nadmiar może mieć bardzo poważne konsekwencje.
-
Żylaki powrózka nasiennego
Problem niepłodności w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. W przypadku panów jedną z częściej diagnozowanych zmian znacznie wpływających na jakość oraz ilość nasienia są, tworzące się w obrębie tzw. splotu wiciowatego, żylaki. Schorzeni...
-
Wnętrostwo: objawy, leczenie
Ta specyficzna wada rozwojowa noworodków męskich, charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem jednego lub obu jąder. Szacuje się, że wnętrostwo dotyka ok. 4 proc. nowonarodzonych chłopców.
-
Samodzielne badanie jąder - im wcześniej, tym lepiej
Rak jądra jest rzadkim nowotworem, ale wywołującym szczególnie silne emocje, gdyż atakuje przede wszystkim bardzo młodych mężczyzn. Stąd o zagrożeniach i konieczności badania powinny wiedzieć już nastolatki.
-
Badaj jądra, kontroluj prostatę
Umówienie wizyty, rozmowa z lekarzem o narządach płciowych, rozebranie się w gabinecie... Dla wielu mężczyzn to wyzwanie ponad siły. Irracjonalny wstyd trzeba jednak przełamać. W grę wchodzi przecież zdrowie, a nawet życie.
-
Czy u osób powyżej 65 lat cukier 140 to już cukrzyca?
-
Co pić wieczorem, aby szybciej zgubić tłuszcz z brzucha i przyspieszyć metabolizm
-
Zamień mycie w zabawę. Sposoby na udaną kąpiel maluchaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Co jeść na kolację, aby mieć niski cukier rano. Zacznij od jednej zmiany
-
Co jeść na śniadanie, żeby mieć niski cukier? Zacznij od prostego nawyku
- Z czym kanapki na kolację na wysoki cholesterol? Zacznij od prostego nawyku
- Oksykodon to narkotyk? Lek może być niebezpieczny. Jakie ma skutki uboczne?
- Oksykodon: co to? Jakie ma działanie? Lepiej nie łączyć go z niektórymi substancjami
- Dobry cholesterol. Czy cholesterol 215 to dużo? Te liczby są niepokojące
- To obniża poziom cukru we krwi. Zadziwiające, ale badacze potwierdzają