Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Lutropina wytarzana jest przez przysadkę mózgową, a jej wartość jest ściśle kontrolowana przez inny hormon nazywany gonadoliberyna i wydzielany przez podwzgórze. Poziom LH w surowicy lub moczu ma ścisły związek nie tylko wiekiem, ale i fazą cyklu.
Prawidłowy poziom nie powinien przekraczać odpowiednio:
- w fazie folikularnej: 1,4-9,6 IU/l
- w czasie owulacji: 2,3-21 IU/l
- po okresie menopauzy: 42-188 IU/l
U mężczyzn wartość LH waha się między 1,5 a 9,2 mlU/ml. Utrzymuj się on na tym poziomie aż do okresu pokwitania, po tym czasie jego stężenie, podobnie jak u kobiet po menopauzie znacznie się podnosi.
Hormon luteinizujący spełnia bardzo istotną funkcję niezależnie od płci. W przypadku mężczyzn aktywuje komórki śródmiąższowe, które odpowiadają za produkcję testosteronu. U pań, za jego sprawą pęka pęcherzyk Graafa, co daje początek owulacji. Dodatkowo wpływa na uwalnianie progesteronu oraz estrogenów.
Poziom hormonu bada się w oparciu o próbkę krwi lub moczu (dobowa zbiórka moczu).
Testy pod kątem wartości LH zlecane są przede wszystkim w przypadku niepłodności (u kobiet i mężczyzn). Ale nie tylko. Nieprawidłowa wartość hormonu może wystąpić u pacjentów ze zmianami w przysadce mózgowej, chorobie gonad (tj. jąder oraz jajników). Pozwala zdiagnozować przyczynę nieregularnych cykli miesiączkowych oraz dokładnie określić moment rozpoczęcia owulacji (najwięcej jest go na 1-2 dni przed rozpoczęciem cyklu), tym samym ułatwia zaplanowanie ciąży.
Niekiedy badanie wykonywane jest także u dzieci. Staje się ono konieczne gdy jest podejrzenie niewłaściwego funkcjonowania przysadki mózgowej bądź podwzgórza.
Czytaj także:
Androgeny, czyli hormony płciowe
Hormony w antykoncepcji - powodują tycie i rujnują zdrowie? Skąd się biorą mity?
Testosteron hormonem uczciwości - prawdziwy mężczyzna nie oszukuje?