Macica inwolucyjna

Okres połogu to czas potrzebny na regenerację i powrót organizmu do sprawności sprzed ciąży. Jednym z procesów zachodzących w tym okresie w ciele kobiety jest inwolucja, czyli powrót narządów, w tym przypadku macicy, do rozmiaru i formy sprzed ciąży.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Na przywrócenie pełnej sprawności organizm potrzebuje od 6 do 7 tygodni. Najwięcej zmian zachodzi w narządach rozrodczych oraz macicy. Rany krocza zaczynają się goić, wznawia się czynność jajników, gruczoły piersiowe zaczynają produkować pokarm, a macica obkurcza się.

U kobiet spodziewających się dziecka masa macicy wynosi 1000-1400 gramów. Dzięki skurczom połogowym pojawiającym się kilka dni po porodzie macica zmniejsza swój rozmiar do 70 gramów. W tym czasie macica staje się napięta i twarda. Proces inwolucji może trwać kilka tygodni.

Nie tylko ciąża

Procesy inwolucyjne towarzyszą organizmowi człowieka niemal przez cały czas i postępują wraz z wiekiem. Termin inwolucja określa się także rozwój wsteczny oraz fizjologiczne zanikanie niektórych narządów. Pierwsze tego typu zmiany zachodzą już w okresie płodowym. U nienarodzonego jeszcze dziecka zanikają pranercza, przednercza, błony źrenicowe oraz narząd szkliwotwórczy. W wieku dojrzałym inwolucja obejmuje grasice, zastawki żylne. U osób starszych zmiany obejmują węzły i grudki chłonne, układ nerwowy oraz mięśnie i kości.

Czytaj także:

Konizacja szyjki macicy

Problemy z szyjką macicy w ciąży

Hipotonia macicy

Atonia

Małowodzie

Więcej o: