Wnętrostwo: objawy, leczenie

Ta specyficzna wada rozwojowa noworodków męskich, charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem jednego lub obu jąder. Szacuje się, że wnętrostwo dotyka ok. 4 proc. nowonarodzonych chłopców.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Przy prawidłowo rozwiniętym układzie moczowo-płciowym jądra od razu trafiają na właściwe dla siebie miejsce, czyli do moszny. Czasem u urodzonych przed wyznaczonym terminem lub tych chłopców, których matki w czasie ciąży zatruły się pestycydami, przyjmowały niektóre leki przeciwbólowe lub piły alkohol może dojść do przemieszczenia jąder. W przypadku dzieci ze zdiagnozowanym wnętrostwem, najczęściej jedno jądro, zamiast w mosznie, umiejscawia się w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym.

Wnętrostwo-diagnoza

Nieprawidłowe rozmieszczenie jąder potwierdza, w pierwszej kolejności, badanie palpacyjne. Dużo rzadziej gdy nie jest ono jednoznaczne lub budzi wątpliwości wykonuje się badanie ultrasonografem. Z jego pomocą można ocenić czy wraz z dalszym rozwojem dziecka, jądro powróci na właściwe dla siebie miejsce. U większości dzieci przed ukończeniem roku jądro bez żadnej interwencji powraca do moszny. Pomoc i dodatkowe leczenie stosuje się zaledwie u jednego procenta chłopców.

Wnętrostwo-leczenie

W początkowej fazie leczenia stosuje się gonadotropiny. Hormony te pozwalają przywrócić prawidłowe rozmieszczenie i układ w układzie moczowo-płciowym . Jeśli farmakologia zawodzi konieczne jest wykonanie tzw. orchidopeksji. Zabieg ten polega na uwolnieniu zablokowanej części tzw. powrózka i ponowne umieszczenie i przytwierdzenie jądra w mosznie.

Zignorowanie schorzenia i nie przywrócenie prawidłowego ułożenia może być bardzo niebezpieczne. Wysoka temperatura panująca w jamie brzusznej prowadzi do przegrzania jąder, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz sprzyja niepłodności .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Hipogonadyzm męski

Mężczyzno, bierzesz dużo leków? Uważaj na zaburzenia erekcji!

Zapalenie najądrza

Eunuchoidyzm

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

Więcej o: