Leukocytospermia

Leukocytospermia, czyli zbyt duża liczba leukocytów w próbce nasienia najczęściej pojawia się wraz z stanem zapalnym. To rozwijające się bezobjawowo i najczęściej towarzyszące infekcji schorzenie może nie tylko obniżyć jakość nasienia, ale prowadzić do niepłodności.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Leukocyty to białe krwinki ochraniające organizm przed infekcjami oraz zakażeniem. Ich obecność w nasieniu, choć zupełnie naturalna, może mieć poważne konsekwencje. Szacuje się, że bezpieczna granica to 1 milion na każdy mililitr spermy. Zdaniem niektórych badaczy ich poziom nie powinien być mniejszy niż 0,2 mln i nie większy niż 2 mln/1 ml.

Zobacz wideo

Przekroczenie tych wartości najczęściej związane jest ze stanem zapalnym występującym przy m.in. zapaleniu jądra bądź najądrza, zapaleniu gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych. Zmiany w obrębie układu moczowo-płciowego niejednokrotnie stanowią powikłanie po chorobie przenoszonej drogą płciową (np. rzeżączką).

Pobrany od pacjenta materiał oglądany jest pod mikroskopem. Aby ocenić jego jakość pod uwagę bierze się m.in. objętość i szybkość upłynnienia nasienia, budowę oraz ruchomość plemników.

Ponieważ zastosowanie radio - lub chemioterapii w takich przypadkach jest mocno ograniczone, w leczeniu leukocytospermii stosuje się antybiotykoterapię. Czytaj także:

Plemniki w niebezpieczeństwie

In vitro - krok po kroku

Najczęstsze przyczyny niepłodności kobiecej - jak leczyć?

Kiedy należy sprawdzić swoją płodność?

Penis - jak to działa?

Więcej o: