Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Leukocyty to białe krwinki ochraniające organizm przed infekcjami oraz zakażeniem. Ich obecność w nasieniu, choć zupełnie naturalna, może mieć poważne konsekwencje. Szacuje się, że bezpieczna granica to 1 milion na każdy mililitr spermy. Zdaniem niektórych badaczy ich poziom nie powinien być mniejszy niż 0,2 mln i nie większy niż 2 mln/1 ml.
Przekroczenie tych wartości najczęściej związane jest ze stanem zapalnym występującym przy m.in. zapaleniu jądra bądź najądrza, zapaleniu gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych. Zmiany w obrębie układu moczowo-płciowego niejednokrotnie stanowią powikłanie po chorobie przenoszonej drogą płciową (np. rzeżączką).
Pobrany od pacjenta materiał oglądany jest pod mikroskopem. Aby ocenić jego jakość pod uwagę bierze się m.in. objętość i szybkość upłynnienia nasienia, budowę oraz ruchomość plemników.
Ponieważ zastosowanie radio - lub chemioterapii w takich przypadkach jest mocno ograniczone, w leczeniu leukocytospermii stosuje się antybiotykoterapię. Czytaj także:
Najczęstsze przyczyny niepłodności kobiecej - jak leczyć?