Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Powrózek nasienny to liczący od 15 do 20 cm odcinek wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Zbudowany jest z zarówno wchodzących, jak i wychodzących z moszny struktur, a swój bieg kończy w kanale pachwinowym. Medycyna zazwyczaj dzieli go na dwie części mosznową oraz pachwinową.
Jedną z części powrózka nasiennego jest tzw. splot wiciowaty, czyli grupa naczyń krwionośnych w obrębie których tworzą się żylaki. Są one konsekwencją "zaklinowania się" żyły nerkowej przez tętnicę krezkową górną od przodu i aortę od tyłu lub uciskiem na żyłę biodrową wspólną (znajduje się ona między biodrem a miednicą). Wzrost ciśnienia hipertonicznego w żyłach odprowadzających krew z jądra, co wynika z budowy anatomicznej jamy brzusznej sprawia, że zmiany zazwyczaj zlokalizowane są z lewej strony. W przypadku gdy pojawią się z drugiej strony, konieczne jest wykluczenie choroby nowotworowej .
Zdaniem badaczy schorzenie może odpowiadać nawet za 40 proc. przypadków niepłodności wśród mężczyzn.
Rozwój choroby bardzo rzadko pociąga za sobą wyraźnie odczuwalne dolegliwości. Ogromna większość pacjentów zgłasza się do lekarza gdy sama wyczuje nieprawidłowości w obrębie moszny. Sporadycznie przyczyną wizyty jest dyskomfort czy tępy ból w jej obrębie.
Najważniejszym punktem w czasie stawiania rozpoznania są badania palpacyjne. Powinno być ono wykonane zarówno w pozycji stojącej (wykonuje się tu tzw. próbę Valsalvy - powrózki bada się przed i w trakcie kaszlu ), jak i leżącej. Na jego podstawie możliwe jest określenie wielkości zmiany i zaklasyfikowanie jej do jeden z trzech grup. Pierwsza z nich dotyczy bardzo małych guzków, wyczuwalnych jedynie w pozycji stojącej w czasie próby Valsalvy. Druga odnosi się do tych niewidocznych, ale bardzo wyraźne wyczuwalnych przy badaniu fizykalnym. Trzecia skupia te guzki, które są widoczne gołym okiem i niejednokrotnie prowadzą do zmiany kształtu moszny.
Kolejny punkt diagnozy to ocena wielkości oraz konsystencji jąder . Do pomiaru wykorzystuje się orchidometr lub ultrasonograf . Niekiedy zleca się wykonanie tomografii komputerowej.
Celem pozbycie się żylaków powrózka jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi przez żyłę nerkową, następnie żyłą jądrowodu, nasieniowodu, mięśnia dźwigacza jądra i żyły mosznowe aż do żyły głównej. Właściwy przepływ można uzyskać w czasie klasycznego zabiegu operacyjnego (polega na przecięciu żyły jądrowej lub naczynia nasiennego umiejscowionego powyżej kanału pachwinowego), laparoskopowo lub metodą embolizacji .
Nie chcemy żyć dłużej od naszych mężczyzn! 5 dolegliwości, których panom nie wolno zlekceważyć