Żylaki powrózka nasiennego

Problem niepłodności w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. W przypadku panów jedną z częściej diagnozowanych zmian znacznie wpływających na jakość oraz ilość nasienia są, tworzące się w obrębie tzw. splotu wiciowatego, żylaki. Schorzenie choć całkowicie uleczalne wymaga interwencji chirurgicznej.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Powrózek nasienny to liczący od 15 do 20 cm odcinek wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Zbudowany jest z zarówno wchodzących, jak i wychodzących z moszny struktur, a swój bieg kończy w kanale pachwinowym. Medycyna zazwyczaj dzieli go na dwie części mosznową oraz pachwinową.

Jedną z części powrózka nasiennego jest tzw. splot wiciowaty, czyli grupa naczyń krwionośnych w obrębie których tworzą się żylaki. Są one konsekwencją "zaklinowania się" żyły nerkowej przez tętnicę krezkową górną od przodu i aortę od tyłu lub uciskiem na żyłę biodrową wspólną (znajduje się ona między biodrem a miednicą). Wzrost ciśnienia hipertonicznego w żyłach odprowadzających krew z jądra, co wynika z budowy anatomicznej jamy brzusznej sprawia, że zmiany zazwyczaj zlokalizowane są z lewej strony. W przypadku gdy pojawią się z drugiej strony, konieczne jest wykluczenie choroby nowotworowej .

Zdaniem badaczy schorzenie może odpowiadać nawet za 40 proc. przypadków niepłodności wśród mężczyzn.

Żylak powrózka nasiennego - objawy

Rozwój choroby bardzo rzadko pociąga za sobą wyraźnie odczuwalne dolegliwości. Ogromna większość pacjentów zgłasza się do lekarza gdy sama wyczuje nieprawidłowości w obrębie moszny. Sporadycznie przyczyną wizyty jest dyskomfort czy tępy ból w jej obrębie.

Żylak powrózka nasiennego - diagnoza

Najważniejszym punktem w czasie stawiania rozpoznania są badania palpacyjne. Powinno być ono wykonane zarówno w pozycji stojącej (wykonuje się tu tzw. próbę Valsalvy - powrózki bada się przed i w trakcie kaszlu ), jak i leżącej. Na jego podstawie możliwe jest określenie wielkości zmiany i zaklasyfikowanie jej do jeden z trzech grup. Pierwsza z nich dotyczy bardzo małych guzków, wyczuwalnych jedynie w pozycji stojącej w czasie próby Valsalvy. Druga odnosi się do tych niewidocznych, ale bardzo wyraźne wyczuwalnych przy badaniu fizykalnym. Trzecia skupia te guzki, które są widoczne gołym okiem i niejednokrotnie prowadzą do zmiany kształtu moszny.

Kolejny punkt diagnozy to ocena wielkości oraz konsystencji jąder . Do pomiaru wykorzystuje się orchidometr lub ultrasonograf . Niekiedy zleca się wykonanie tomografii komputerowej.

Żylak powrózka nasiennego - leczenie

Celem pozbycie się żylaków powrózka jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi przez żyłę nerkową, następnie żyłą jądrowodu, nasieniowodu, mięśnia dźwigacza jądra i żyły mosznowe aż do żyły głównej. Właściwy przepływ można uzyskać w czasie klasycznego zabiegu operacyjnego (polega na przecięciu żyły jądrowej lub naczynia nasiennego umiejscowionego powyżej kanału pachwinowego), laparoskopowo lub metodą embolizacji .

Czytaj także:

Leukocytospermia

11 pytań o penisa

Nie chcemy żyć dłużej od naszych mężczyzn! 5 dolegliwości, których panom nie wolno zlekceważyć

Złamanie prącia

Choroba Peyroniego

Więcej o: