Swoisty antygen sterczowy (PSA)

Jak pokazują statystyki co trzeci polski mężczyzna, po 40 roku życia, zauważa u siebie niepokojące zmiany w obrębie gruczołu krokowego. Metody zapobiegania chorobie to samobadanie i kontrolowanie poziomu hormonu nazywanego swoistym antygenem sterczowym (PSA).

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za wytwarzanie antygenu odpowiadają komórki nabłonkowe cewki i przewodu wyprowadzające gruczoł stercza. Podstawową funkcją PSA jest utrzymanie nasienia w płynnej postaci, w nim też jego stężenie jest największe. U zdrowej osoby poziom PSA w surowicy krwi powinien mieści się w przedziale od 0 do 4 ng/ml. W oparciu o jego wartość rozpoznaje się schorzenia gruczołu krokowego - raka prostaty, łagodnego przerostu prostaty czy zapalenie gruczołu krokowego.

Zobacz wideo

Badanie PSA

Materiał do badania stężenia antygenu stanowi próbka krwi . Jeśli morfologia oraz ocena gruczołu krokowego w oparciu o badanie per-rectum budzi wątpliwości konieczna jest dalsza diagnostyka. Należy jednak pamiętać, że wzrost PSA nie zawsze oznacza chorobę. Skok jego wartości pojawia się:

- wraz z wiekiem - wynika to z rosnącej objętości gruczołu, przede wszystkim u starszych mężczyzn

- przy wytrysku nasienia - choć to tymczasowy i krótkotrwały wzrost, aby test pod kątem poziomu PSA był wiarygodny konieczne jest zachowanie minimum dwudniowej abstynencji seksualnej

- rozwój, a tym samym powiększanie się gruczołu krokowego powoduje "nadprodukcję" PSA

Kiedy jest go za mało?

Znaczące obniżenie wartości antygenu może wystąpić z kilku powodów. Najczęściej spowodowany bywa:

- radioterapią

- chemioterapią

- leczeniem inhibitorami

- prostatektomią radykalną (zabieg polega na usunięciu gruczołu krokowego z pęcherzykami nasiennymi i zespoleniu cewki moczowej z pęcherzem moczowym.

Czytaj także:

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

Penis (prącie)

Zapalenie najądrza

BRCA 1 - gen powodujący raka piersi lub jajnika

Łagodny rozrost prostaty

Więcej o: