Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Za wytwarzanie antygenu odpowiadają komórki nabłonkowe cewki i przewodu wyprowadzające gruczoł stercza. Podstawową funkcją PSA jest utrzymanie nasienia w płynnej postaci, w nim też jego stężenie jest największe. U zdrowej osoby poziom PSA w surowicy krwi powinien mieści się w przedziale od 0 do 4 ng/ml. W oparciu o jego wartość rozpoznaje się schorzenia gruczołu krokowego - raka prostaty, łagodnego przerostu prostaty czy zapalenie gruczołu krokowego.
Materiał do badania stężenia antygenu stanowi próbka krwi . Jeśli morfologia oraz ocena gruczołu krokowego w oparciu o badanie per-rectum budzi wątpliwości konieczna jest dalsza diagnostyka. Należy jednak pamiętać, że wzrost PSA nie zawsze oznacza chorobę. Skok jego wartości pojawia się:
- wraz z wiekiem - wynika to z rosnącej objętości gruczołu, przede wszystkim u starszych mężczyzn
- przy wytrysku nasienia - choć to tymczasowy i krótkotrwały wzrost, aby test pod kątem poziomu PSA był wiarygodny konieczne jest zachowanie minimum dwudniowej abstynencji seksualnej
- rozwój, a tym samym powiększanie się gruczołu krokowego powoduje "nadprodukcję" PSA
Znaczące obniżenie wartości antygenu może wystąpić z kilku powodów. Najczęściej spowodowany bywa:
- radioterapią
- chemioterapią
- leczeniem inhibitorami
- prostatektomią radykalną (zabieg polega na usunięciu gruczołu krokowego z pęcherzykami nasiennymi i zespoleniu cewki moczowej z pęcherzem moczowym.
Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty, stercza)