Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Dzisiaj za COVID-19 odpowiadają przede wszystkim podwarianty omikrona nazwane BA.2 oraz BA.4 i BA.5. Brytyjscy eksperci ostrzegają, że te warianty są bardzo aktywne i szybko się rozprzestrzeniają. Subtelne zmiany w budowie białka kolca koronawirusa powodują, że łatwiej zakażają się nawet te osoby, które już przeszły infekcję lub zostały w pełni zaszczepione.
Niedawno opublikowane badania sugerują, że w porównaniu z podwariantem BA.2 najnowsze mutacje, czyli omikron BA.4 i BA.5, aż czterokrotnie częściej "umykają" szczepionkom mRNA.
- Podwarianty omikrona - takie jak BA.2.12.1 i BA.4/5 - gwałtownie wzrosły i stały się dominującymi w Stanach Zjednoczonych i w Afryce Południowej. Te nowe podwarianty, niosące dodatkowe mutacje w białkach wypustek, budzą obawy, że mogą dalej unikać przeciwciał neutralizujących, tym samym jeszcze bardziej obniżając skuteczność szczepionek na COVID-19 i terapeutycznych leków monoklonalnych - piszą naukowcy z Columbia University (USA) na łamach czasopisma "Nature".
Ostatnie obserwacje dokonane przez brytyjskich naukowców wskazują, że podwarianty omikrona wywołują objawy, które pojawiają się w nieco innej kolejności niż w przypadku "tradycyjnej" infekcji SARS-CoV-2. Zgodnie z badaniem React-1 najwcześniej zgłaszanym symptomem koronawirusowej infekcji jest ból gardła.
W ramach badania REACT-1 (skrót od REal-time Assessment of Community Transmission -1) monitorowano rozprzestrzenianie się wirusa i objawy kliniczne SARS-CoV-2 od 1 maja 2020 r. do 31 marca 2022 r. Uczestnicy (ponad 150 tys. osób) są co miesiąc losowani spośród mieszkańców Anglii.
Wyniki z tym badań zdają się wskazywać, że od czasu pojawienia się SARS-CoV-2 główne objawy infekcji zmieniły się wraz z ewolucją samego wirusa. Symptomy COVID-19 zależą zatem w pewnej mierze od zmian w budowie białek koronawirusa, czyli od tego, z jaką mutacją mamy akurat do czynienia.
Badanie React-1 oraz wnioski z badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii przez Imperial College London wskazują, że tak charakterystyczna dla COVID-19 utrata węchu i smaku jest rzadsza w przypadku omikrona, rzadziej też pojawia się wysoka gorączka. Zamiast tego pacjenci zgłaszają więcej objawów, które przypominają przeziębienie lub grypę.
20 najczęstszych objawów COVID-19 według danych z aplikacji Zoe (źródło BBC.com):
Eksperci zauważają, że wbrew przekonaniu, że kolejne warianty koronawirusa są coraz łagodniejsze, zakażeni omikronem BA.2 zgłaszają większą liczbę objawów i w dodatku bardziej uciążliwych niż osoby zakażone pierwszym podwariantem omikrona, czyli BA.1.
Linia SARS-CoV-2, nazwana omikronem, nadal ewoluuje, sukcesywnie więc pojawiają się podwarianty, które są nie tylko bardziej zaraźliwe, ale także łatwiej "uciekają" przeciwciałom neutralizującym.
Źródła: Zoe Health Study, MedRxiv.org, Nature, BBC News