Wraz ze wzrostem hospitalizacji z powodu COVID-19 Francja rozważa powrót do masek

We Francji w ostatnich dwóch tygodniach z powodu COVID-19 do szpitali trafia około 1000 pacjentów dziennie. Władze proszą o noszenie maseczek.

Więcej o COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Francja, podobnie jak wiele innych krajów na świecie, znów cieszy się powodzeniem wśród turystów.  Jednak wzrost zakażeń COVID-19 budzi niepokój francuskich władz, które w związku z tym zalecają powrót do masek.

- Jesteśmy przekonani, że ludzie będą zachowywać się odpowiedzialnie - mówi rzeczniczka francuskiego rządu Olivia Gregoire.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni we Francji liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrosła dwukrotnie. Obecnie do szpitali trafia około 1000 osób dziennie. Mimo że w wielu miejscach na świecie widać wzrost zakażeń, to jednak we Francji liczby są szczególnie wysokie.

Na razie jednak nie planuje się wprowadzania żadnych obostrzeń. Wiadomo, że po wyborach parlamentarnych partia Emmanuela Macrona nie ma już liczebnej przewagi nad partiami skrajnej prawicy i skrajnej lewicy, a to one są głównymi przeciwnikami powszechnych szczepień oraz obowiązku noszenia masek.

Stanowisko francuskiego rządu na temat maseczek ewoluowało. Na początku pandemii mówiono, że są wręcz niepotrzebne. W kolejnych miesiącach władze zmieniły jednak zdanie i wprowadziły surowe zasady i wysokie kary za nienoszenie masek w przestrzeni publicznej. Rząd został potem surowo oceniony za swoje działania i skrytykowany za brak wystarczających zapasów maseczek chirurgicznych oraz za błędne decyzje na początku pandemii, które nie powstrzymały rozprzestrzeniającego się wirusa.

Do kwietnia br. większość pandemicznych przepisów została zniesiona i do Francji powrócili turyści. Obecnie w niektórych regionach lokalne władze rozważają wprowadzenie mandatu za brak maski, jednak nie chcą niczym ograniczać działalności gospodarczej.

Czy w Polsce jest obowiązek noszenia maseczek?

W naszym kraju od 28 marca nie ma już obowiązku izolacji, kwarantanny oraz noszenia maseczek. Wyjątkiem są przychodnie, szpitale i inne podmioty lecznicze oraz apteki. Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie dzienna liczba zakażeń wyniosła 119. W Polsce od początku pandemii (od 4 marca 2020 r.) SARS-CoV-2 zakaziło się 6 016 526 osób, zmarło 116 435 pacjentów. 

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Źródła: MedicalXPress.com, gov.pl

Więcej o: