Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Naukowcy uwzględnili dane ze 185 krajów i po raz pierwszy udało się im oszacować, ile zgonów udało się uniknąć dzięki szczepieniom przeciw SARS-CoV-2 w ciągu 12 miesięcy od 8 grudnia 2020. Od momentu rozpoczęcia globalnego programu szczepień preparaty ograniczające ryzyko zakażenia wirusem wywołującym COVID-19 były w stanie zapobiec śmierci około 19,8 mln ludzi — wynika z badań na podstawie modelu matematycznego opublikowanego przez "The Lancet Infectious Diseases".
Bez masowych szczepień z powodu infekcji koronawirusem mogłoby umrzeć 31,4 mln ludzi. Szczepionki ograniczyły liczbę przypadków śmiertelnych o ponad połowę. Specjaliści uważają, że można byłoby zapobiec kolejnym 600 tys. zgonów, gdyby do końca 2021 roku udało się osiągnąć założony przez Światową Organizację Zdrowia cel polegający na zaszczepieniu przeciwko COVID-19 około 40 proc. populacji w każdym kraju.
Wyniki naszych badań dostarczyły jak dotąd najbardziej kompletnej oceny tego, w jaki sposób szczepienia przeciwko COVID-19 wywarły wpływ na pandemię w skali globalnej — zapewnia dr Oliver Watson z Imperial College London, kierownik zespołu badawczego.
"Nasze odkrycia pokazują, że miliony istnień ludzkich zostały prawdopodobnie uratowane dzięki udostępnieniu szczepionek ludziom na całym świecie, niezależnie od ich zamożności" — dodaje dr Watson. Jego zdaniem można było jednak osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Gdyby zastosowano się do zaleceń WHO, to według szacunkowych badań można byłoby zapobiec co piątemu zgonowi z powodu COVID-19 w krajach o niskich dochodach.
Prawie dwie trzecie światowej populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 od 8 grudnia 2020 roku, kiedy po raz pierwszy zastosowano ją poza badaniami klinicznymi. W tym czasie na całym świecie zgłoszono ponad 3,5 mln zgonów związanych z COVID-19.
Jak wyjaśnia współautor nowych badań, Gregory Barnsley z Imperial College London: "Określenie wpływu szczepień w skali globalnej jest trudne, ponieważ dostęp do szczepionek różni się w zależności od kraju. Dotąd przedstawiono też bardzo ograniczone dane na temat tego, które warianty COVID-19 były obecne w różnych krajach". Według niego nie jest możliwe, by zmierzyć dokładnie, ile zgonów nastąpiłoby bez szczepień przeciwko koronawirusowi. Model matematyczny, który udało się opracować, może być jednak przydatnym narzędziem do oceny alternatywnych scenariuszy rozwoju pandemii w różnych państwach.
Do oszacowania globalnego wpływu programu szczepień przeciwko COVID-19 badacze wykorzystali ustalony wcześniej model transmisji SARS-CoV-2 i porównali go z danymi dotyczącymi zgonów przeciwko COVID-19 pomiędzy 8 grudnia 2020 a 8 grudnia 2021 roku w poszczególnych krajach. W miejscach, w których brakowało konkretnych danych, naukowcy wzięli pod uwagę szacunki związane z nadmierną śmiertelnością ze wszystkich przyczyn, a następnie porównano wyniki z alternatywnym scenariuszem, w którym nie dostarczono by żadnych szczepionek.
Mediana zgonów na 10 tys. mieszkańców, których uniknięto dzięki szczepieniom przeciwko covid-19 w poszczególnych krajach w ciągu pierwszego roku od wdrożenia globalnego programu szczepień. The Lancet Infectious Diseases: 'Global impact of the first year of COVID-19 vaccination: a mathematical modelling study', 23.06.2022 r.
źródło: The Lancet Infectious Diseases / Eurek Alert