Omikron: czy objawy są inne jeśli jesteśmy zaszczepieni? Jakie nowe symptomy zgłoszono

W miarę, jak przybywa koronawirusowych zakażeń, szukamy symptomów, które nam podpowiedzą, jaki wariant nas zaatakował. Test nam nie wskaże, czy to omikron, delta czy jakikolwiek inny wariant. Ale niektóre objawy COVID-19 wydają się być bardziej charakterystyczne dla omikrona.

Więcej na temat omikrona na głównej stronie Gazeta.pl

Omikron "preferuje" górne drogi oddechowe

Jak zauważają lekarze objawy, które mamy po zakażeniu się omikronem, są nieco inne niż w przypadku infekcji poprzednimi wariantami koronawirusa.

- Kluczowe jest to, że wcześniejsze warianty, takie jak alfa czy delta, które dominowały aż do grudnia 2021 roku, wydawały się bardziej atakować płuca - powiedział dr Robert Goldszer, naczelny lekarz w Centrum Medycznym Mount Sinai na Florydzie, w wywiadzie dla WSVN 7 News (Miami, USA).

Natomiast pacjenci, którzy trafiają do szpitali w ostatnim okresie, mają łagodniejsze objawy COVID-19 niż chorujący w poprzednich latach. Nadal jest to jednak poważna infekcja i nie wolno jej lekceważyć. Na jakie objawy najczęściej skarżą się teraz chorzy?

Zakażeni omikronem najczęściej nie tracą już zmysłu węchu i smaku, co przedtem wydawało się być jednym z kluczowych objawów COVID-19. Mają symptomy, które przypominają grypę lub przeziębienie. Dlatego łatwo pomylić teraz te choroby. Ważne zatem, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych objawów.

COVID-19 kojarzy się z wysoką gorączką, uporczywym kaszlem oraz dusznościami, ale omikron to zmienił. Teraz sygnałem infekcji COVID-19 może być silny ból głowy (rzadszy przy przeziębieniu czy grypie), zgłaszane są też bóle mięśni, zwłaszcza krzyża, katar, kichanie, podrażnienie gardła (ból lub uczucie drapania w gardle), uczucie zmęczenia oraz nocne poty. Coraz częściej wymienia się także kłopoty z układem pokarmowym.

Objawy omikrona u zaszczepionych

Szczepionki przeciw COVID-19 chronią nas przed ciężką chorobą i zgonem, nie oznaczają jednak, że nie możemy się zakazić. Tak zwane przełomowe infekcje przebiegają jednak znacznie łagodniej. Wydaje się, że istnieją dwa objawy omikrona, które obecnie zgłaszają przede wszystkim osoby zaszczepione. Oprócz lekkiej temperatury, bólu gardła i głowy zakażeni skarżą się na wymioty oraz inne kłopoty żołądkowo-jelitowe, a także na utratę apetytu. Nie są to jednak zupełnie nowe symptomy koronawirusowej infekcji, były zgłaszane od początku pandemii.

Pamiętajmy, że wiele objawów COVID-19 różni się w zależności od tego, czy chory przyjął, czy nie przyjął szczepionki. Zaszczepieni, którzy zakazili się deltą lub oryginalnym koronawirusem, odczuwają raczej ból głowy lub zatok. Natomiast niezaszczepieni pacjenci z COVID-19 mają duszności i kaszel, a także objawy grypopodobne.

Osoby z omikronem mogą częściej zgłaszać objawy, takie jak nudności, ponieważ w przypadku tego nowego wariantu utrata węchu jest mniej powszechna. Zwracają więc większą uwagę na łagodniejsze objawy, takie jak nudności i zawroty głowy, ponieważ nie skupiają się na nagłej utracie węchu

- powiedział dziennikowi "The New York Times" Andrew Pekosz, profesor mikrobiologii molekularnej i immunologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Jednak samodzielne stawianie diagnozy nie jest zalecane. Jeżeli mamy obawy, że dopadł na COVID-19, musimy zgłosić się na test molekularny z wykorzystaniem amplifikacji kwasu nukleinowego (NAAT), który rozwieje wątpliwości. Szybkie testy (tzw. apteczne) nie wystarczą, aby potwierdzić, czy zostaliśmy zakażeni, są tylko wskazówką.

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Źródła: The New York Times, cdc.gov

Więcej o: