Pierwsze objawy omikronu. Gdy się pojawią, jak najszybciej zrób test

Jakie są pierwsze objawy zakażenia omikronem? To między innymi katar i ból głowy. Jednak nie są to wszystkie charakterystyczne symptomy choroby. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali jesteśmy?

Omikron szybko rozprzestrzenia się po całym świecie. Ten wariant koronawirusa został wykryty na południu Afryki. Według doniesień WHO, pierwszy raz zgłoszono go 24 listopada. Badania wskazują, że dwie dawki szczepionki nie ochronią nas w pełni przed wirusem. Szczepienia są nadal skuteczne, jeśli chodzi o zapobieganie poważnej chorobie i śmierci, jednak ochrona przed zakażeniem wyraźnie osłabła. Sytuacja zmienia się na lepsze, gdy bierzemy trzecią dawkę.

Jakie są pierwsze objawy omikronu?

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Niedawno brytyjscy naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się bliżej symptomom charakterystycznym dla zakażenia omikronem dzięki danym zbieranym przez aplikację w ramach badania ZOE COVID. Warto wspomnieć, że jest to aplikacja, która prosi setki tysięcy osób o rejestrowanie objawów, powiązanych z dominującym wariantem delta, jak i omikronem. Ich zdaniem zakażenie omikronem może objawiać się nieco inaczej niż w przypadku innych wariantów COVID-19. Co istotne, objawy te bardziej przypominają przeziębienie niż koronawirusa. Jak informuje pięć najczęstszych symptomów zakażenia się omikronem to:

  • katar;
  • ból głowy;
  • zmęczenie łagodne lub ciężkie;
  • kichanie;
  • ból gardła.

Omikron - ten objaw pojawia się nocą

W połowie grudnia 2021 roku nowe informacje na temat objawów choroby podał lekarz rodzinny z Johanesburgu - Unben Pillay. Jeden z symptomów zwrócił szczególną uwagę lekarza. To nadmierne pocenie się w nocy w czasie snu. Lekarz zwrócił uwagę także na fakt, że pacjenci zaszczepieni przeciw COVID-19 przechodzą infekcję znacznie łagodniej niż niezaszczepieni.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: