Omikron: objawy. Jak odróżnić zakażenie omikronem od przeziębienia i grypy

Zakażenie omikronem to przede wszystkim ból głowy, ból gardła, katar, kichanie oraz uczucie zmęczenia, osłabienie. Przypomina zatem nieco przeziębienie, przy czym zakażeniu się COVID-19 zwykle towarzyszy też wysoka temperatura.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się bliżej objawom charakterystycznym dla zakażenia omikronem dzięki danym zbieranym przez aplikację w ramach badania ZOE COVID  (aplikacja prosi setki tysięcy osób o rejestrowanie objawów, powiązanych z dominującym wariantem delta, jak i omikronem). Tradycyjne objawy COVID-19 to między innymi uporczywy kaszel, gorączka, utrata smaku i węchu. Naukowcy zauważają jednak, że zakażenie omikronem może objawiać się nieco inaczej i bardziej przypominać przeziębienie niż koronawirusową infekcję.

Aby porównać objawy zakażenia deltą i omikronem przeanalizowano dane pochodzące z Londynu, gdzie zakażenia omikronem są obecnie najczęstsze. Te wstępne badania nie wykazały poważnych różnic we wczesnych objawach infekcji (3 dni po teście) pomiędzy tymi dwoma wariantami koronawirusa.

Pięć najczęstszych objawów zakażenia się omikronem, zgłaszanych przez pacjentów w aplikacji ZOE:

COVID-19: wysoka gorączka, napady kaszlu, utrata węchu i smaku, duszności

Wysoka temperatura, powyżej 37,8 stopni Celsjusza, to sygnał, że układ immunologiczny walczy z infekcją, taką jak na przykład grypa oraz COVID-19. Gorączka niższa niż 37,8 stopni towarzyszy zwykle przeziębieniu.

Kaszel to dolegliwość charakterystyczna i dla przeziębienia i dla grypy. Jak jednak wygląda kaszel, gdy mamy do czynienia z koronawirusem? COVID-19 powoduje napady kaszlu, które mogą trwać bardzo długo, nawet godzinę, a do takich epizodów dochodzi trzy lub więcej razy na dobę. 

Utrata smaku i węchu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ zwykle towarzyszy COVID-19, chociaż, aby to potwierdzić musimy wykonać test. Niekiedy inne infekcje, jak na przykład przeziębienie i katar, także pozbawiają nas węchu, niemniej jednak taki objaw powinien nas teraz skłonić do sprawdzenia, jaka jest jego przyczyna.

Grypa dopada nas nagle i zaczyna się od dreszczy, bólu mięśni, do których to objawów dołącza ból głowy, gardła, katar i zatkany nos, kaszel oraz uczucie zmęczenia. Grypa bardziej się daje we znaki niż przeziębienie.

Przeziębienie natomiast rozwija się powoli, stopniowo i jest mniej dotkliwe niż grypa. Nie czujemy się jednak najlepiej, zwykle oprócz kaszlu odczuwamy jeszcze ból gardła, mamy katar i kichamy. Rzadko przy tym pojawiają się takie symptomy, jak dreszcze czy ból mięśni i wysoka gorączka.

Kichanie, katar, zatkany nos, ból głowy

Zdaniem lekarzy kichanie nie jest typowym objawem COVID-19, jeśli w dodatku nie towarzyszą mu ani gorączka, ani kaszel czy utrata węchu i smaku. Jednak przy kichaniu może dochodzić do szerokiego rozsiewania wirusów, stąd zalecenie, aby nosić wówczas maseczkę, która zapobiega rozpylaniu wokół nas kropelek śliny i aerozolu. Należy też utrzymywać odpowiedni dystans od innych osób, aby nie narazić ich na infekcję.

Ani katar, ani ból głowy nie oznaczają jeszcze, że mamy koronawirusa. Niemniej jednak ostatnie badania wskazują, że niekiedy towarzyszą także COVID-19.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Objawy COVID-19, które powinny nas skłonić do wykonania testu

Najbardziej charakterystyczne symptomy koronawirusowej infekcji według Centers for Desease Control and Prevention (CDC) to:

Objawy infekcji mogą się pojawić do dwóch tygodni po zetknięciu się z koronawirusem. Jednak zwykle upływa pięć dni, gdy zauważamy objawy. Ale zakażamy już wcześniej, na kilka dni przed pierwszymi oznakami choroby.

Źródła: BBC, NHS,CDC, ZOE

Więcej o: