Moderna zapowiedziała, że testy obejmą około 3 tys. młodych ludzi. Opis badania ukazał się na stronie clintrials.gov, ale rekrutacja do badania jeszcze się nie rozpoczęła. W tej chwili szczepionka Moderny jest w trakcie oceny prowadzonej przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), która ma rozstrzygnąć, czy preparat uzyska zgodę na użycie w sytuacjach awaryjnych. Dotychczasowe wyniki wskazują, że szczepionka jest skuteczna u dorosłych osób w 94 proc. Zgoda na awaryjne użycie oznacza, że zaszczepione mogą być niektóre dorosłe osoby z grupy wysokiego ryzyka, w tym pensjonariusze domów opieki. Ale nawet gdy szczepionki na COVID-19 uzyskają zgodę organów regulacyjnych i wejdą na rynek, nie mogą być podane dzieciom, dopóki nie przejdą pozytywnie badań na najmłodszych.
Dziecko to nie "mały dorosły". Układ immunologiczny najmłodszych różni się od układu immunologicznego dojrzałej osoby. System odpornościowy dziecka dopiero się kształtuje, co oznacza, że reakcja młodego organizmu na szczepionkę może być inna niż w starszym wieku.
- Istnieją szczepionki, które działają lepiej u dzieci niż u dorosłych. Są też szczepionki, które działają gorzej u dzieci w porównaniu z dorosłymi. Dlatego muszą być specjalnie przebadane w populacji pediatrycznej - mówi dr Sallie Permar, profesor pediatrii, mikrobiologii i immunologii w Duke University School of Medicine w wywiadzie dla NPR (niezależna organizacja non-profit).
- W przypadku niektórych szczepionek wystarczy po prostu zmienić dawkę, aby uzyskać podobny efekt. Tak jest na przykład ze szczepionką przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - powiedział dziennikowi "The New York Times" dr Paul A. Offit, ekspert ds. szczepionek w Children’s Hospital w Filadelfii.
Dzieci mogą też silniej zareagować na szczepionkę. Oznacza to, że mocniej odczują skutki uboczne, takie jak gorączka, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, osłabienie. Takie reakcje na szczepionki są zresztą znane rodzicom małych dzieci. Zatem w testach klinicznych chodzi też o to, aby upewnić się, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna w każdej grupie wiekowej.
Szczepionka Moderny była badana na dorosłych powyżej 18. roku życia. Nie była testowana ani na dzieciach, ani na kobietach w ciąży. Teraz Moderna chce sprawdzić działanie szczepionki na nastolatkach powyżej 12. roku życia. Dopiero po przetestowaniu szczepionki na nastolatkach będzie można przystąpić do badań na najmłodszych.
A co z innymi szczepionkami na COVID-19? Czy były już testowane już na dzieciach? Zarówno Pfizer, jak i AstraZeneca, rozpoczęły już testy na grupie dzieci powyżej 12. lat, ale nie znamy na razie wyników. Póki co, szczepionka Pfizera otrzymała zgodę na użycie w Wielkiej Brytanii tylko na dorosłych osobach.
Źródła: New York Times, NPR All Things Considered,